9 Aralık Cumartesi , 2023
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Ya Dünya Konuşursa eTwinning Projesi

Ya Dünya Konuşursa eTwinning Projesi

Mamahatun Anaokulunun kurucusu olduğu “Ya Dünya Konuşursa” eTwinning projesinin final programı Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün katılımları ile yapıldı.
Final programında proje hakkında bilgi veren Mamahatun Anaokulu Müdürü İlkay Çelik, “Bulgaristan (3), Ermenistan (1), Litvanya (1), Moldova Cumhuriyeti (1), Polonya (2), Portekiz (1), Romanya (1), Sırbistan (2), Türkiye (15), Ukrayna (1) ortaklar ile işbirliği içine çalıştık.

Projemizin amacı; Yaşadığımız dünyayı en çok seven biziz ona en çok zarar veren yine biziz peki dünyamıza yeterince önem veriyor muyuz. Yaşamımızı sürdürebilmemiz için dünya üzerindeki doğal kaynaklara önem verip onları koruyor muyuz. Yeşil alanları sevdiğimizi söylerken, susuz bir hayat olmaz derken, daha temiz bir dünya isterken ne kadar bilinçli söylüyoruz. Oysa dünya da biz misafiriz bizden sonraki nesillere bırakmamız gereken en önemli mirasımız yaşadığımız dünya, peki ne kadar sahip çıkıyoruz dünyamıza hiç düşündük mü, Ya Dünya Konuşursa? neler söylemek isterdi bize. Çevremizdeki dünya canlıdır. Bu projede ekoloji, çevre kirliliği, geri dönüşüm ve çevreyi koruma gibi kavramlardan bahsettik. Öğrencilerimiz modern toplumun çevresel etkilerini gözlemleyip, resimler yaptı, ortaklar ile evrensel mesajlar verdi. Eylemlerimizle içtiğimiz suyu, soluduğumuz havayı, yiyeceğimizi ektiğimiz toprağı, yüzdüğümüz denizi, yediğimiz balığı, çiftliğimizde yetiştirdiğimiz hayvanları, kokladığımız çiçekleri etkileriz. Bize oksijen veren ağaçlar. Sorulsa ne derdik: Gelecekte dünyayı daha güzel ve canlı kılmak için ne yapıyorsun? Bu projede dünyanın bize ne söylediğini duymak istedik. Öğrencilerimizde çevre bilinci geliştirmelerini sağladık. Birlikte çocuklarımızda ve ailelerinde doğaya karşı duyarlı bir tutum geliştirip, Atıkları geri kazanmayı ve geri dönüşümle kazanmayı öğrendik.
eTwinning projemiz ile çocuklarımıza çevre bilincini aşılamayı hedeflerken daha güzel bir dünya için aynı zamanda dünyayı kişileştirip onunla konuşmayı onu daha iyi dinleyip anlamaya çalıştık, öğrencilerimizin küçük yaşlardan itibaren çevreye duyarlı bir birey olmanın yanı sıra canlı ve cansız her unsurun bir görevi olduğunu ve ekolojik denge için bozulmaması gerektiğini öğrendiler.
Bu proje ile gelecekte öğrencilerimizin çevreci olacağına inanıyoruz. Projemizin final etkinliği ile de atık malzemelerden de farkındalık oluşturmaya çalıştık” dedi.
“Ya Dünya Konuşursa” eTwinning proje finaline katılan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, “Bu projenin hazırlanmasında ve bugün final safhasına gelmesinde emeği ve katkısı bulunan herkesi kutluyor, başarılar diliyorum” dedi.

Diğer Haberler

Sağlık Konusunda Farkındalık Oluşturuldu

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ve …

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …