26 Aralık 2022 ,Pazartesi
Home Buradasınız/ KÖŞE YAZILARI Buradasınız/ Erzincan Büyük Ustayı Unutmadı

Erzincan Büyük Ustayı Unutmadı

Erzincan Kent Konseyi tarafından hazırlanan Ahde Vefa Buluşmaları etkinliğinde Kültür, Sanat ve Medya’da iz bırakanlarla buluşma konulu panel beni çok duygulandırdı. Rahmetli Babam Kazım Erdem ÖZSOY Erzincan’ın köşe taşlarından birisiydi; Erzincan onun için herşeyiydi erzincan’ın sorunları sanki kendi sorunuydu. Kendisi her zaman şunu söylerdi Erzincan için kim bir çivi dahi çaksa o kişiden Allah razı olsun derdi. Erzincan’a zararına  olabilecek  yanlış bir şeylerin gittiğinin farkına vardığında  derhal müdahale ederdi. Gazetesinde yazdığı  köşe yazılarında hep dile getirirdi; yanlış giden bişeyler olduğunda hiç geri adım atmazdı isterse karşısındaki makam sahibi olsa bile, kendisine zarar geleceğini de bilse dahi. O öyle bir kişilik sahibi hatırı sayılır duayen bir insandı.

Aşağıdaki Erzincan Devlet hastanesinin yerini bir aralar park alanı yapacaklardı. Park yeri nereye olsa olurdu ama hastaneyi kaldırıp yerine Park alanı yapmakta neymiş? Buna mani olmak için çok mücadele etti. Ve başardı da!  Ayrıca Üniversitemizin gelmesi  içinde çok büyük mücadele etmiştir. Erzincan onun için her şeyiydi.

Herkese yardım etmek isterdi. Hep anlatırdı kendisi çocukken dedemle birlikte köylere giderlermiş ayakkabı tamiri yaparlarmış, ayrıca kemaliye dutundan verip yerine buğdayla değiştirirlermiş. Rahmetlik babam Bir gün bişey anlatmıştı hiç unutamıyorum!  kendisi küçük çocukken Hayvanla bir gün tek başına köyün birine Dut götürmüş yerine Buğday almış buğdayı hayvana köylü yüklemiş bayağıda yük ağırmış, hayvanla köye yani eğindeki eve geri dönerken  ıssız bucaksız bir yerde hayvanın üzerindeki yük devrilmiş; rahmetlik babam diyordu ki etrafta hiç kimseler yoktu ben ne yapacağım Allahım nasıl olacak dedim diyor;  o anda yaşlı bir amca çıkageldi diyor. Evladım sen sadece karşıma geç tay (denk) dur dedi diyor buğdayları yükledi bende tay (denk) durdum ve bir anda kayboldu nereden geldi nereye gittiğini hiç göremedim  ve o yaşlı amca kimdi bilemedim diyordu.

Proğramda babamla ilgili konuşmalarında çok değerli Hocamız sayın Fevzi SARIÇİÇEK rahmetlik babam Kazım Erdem ÖZSOY hakkında geçmişte yaşanan çok güzel anılarından bahsederek gündeme getirerek geçmişten geleceğe iz bırakıp unutulmayacaklarını bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Ayrıca bu proğramda çok kıymetli Ahmet Dumlu amcamız, Şefik Aras abimiz, Rıfkı Kaymaz abimiz, Metin Tombul abimiz, Hamdi Ülker kardeşimiz de sevgi ve saygıyla  birer birer yadedildiler bunların hepsi Erzincan için birer kıymetli değerlerimizdir. Ve de öyle kalacaklar ve hiçbiri unutulmayacak ve  gönüllerimizden hiç çıkmayacaklardır.

Erzincan Kent konseyi başkanımız sayın  Hikmet KÖKSAL abimizden de Allah razı olsun böyle güzel bir proğram düşünmüş organize etmiş ve bizleri onurlandırmıştır. Gerçekten Ahde vefanın güzel bir örneği. Erzincan Kent Konseyi başkanı sayın Hikmet KÖKSAL abimiz konuşmalarında Bu buluşmalar, özellikle eski Erzincan kültürünün yaşaması ve yeni nesillere aktarılması açısından önem arz etmektedir. Atasını tanımayan yeni nesillere ne verebilir, atasını tanımayan hangi kültüre emanet olacakta yeni genç nesillere transfer edecek. Dünya eski dünya değil, çivisi çıkmış bir dünyada yaşıyoruz. Sözü beni çok etkilemiştir. Ve söyledikleri gerçeğin ta kendisidir.

Çok kıymetli babam Kazım Erdem Özsoy’u ve diğer ahirete intikal etmiş olan Basın mensubu, şair, yazar olan kıymetli değerlerimizi saygıyla rahmetle anıyorum. Mekânları cennet olsun.

Diğer Haberler

KATMERLİ GAFLETİN BEDELİ…

Evet, gafletin katmerli yaşandığı ve bedelinin ödendiği bir süreci yaşadık ve yaşıyoruz. Kendilerine yön arayanlar, …

Çayırlı’da Yetişkinlere Okuma Yazma Kursu

Çayırlı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü desteğiyle Balıklı,Verimli ve Çaykent köylerinde okuma yazma kursları açıldı.Kursa özellikle …