15 Nisan Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ KÖŞE YAZILARI Buradasınız/ KEMALİYE DOĞAL GAZA KAVUŞMALI

KEMALİYE DOĞAL GAZA KAVUŞMALI

Kemaliye’de bir kısım evler Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge kurulunca tescilli tarihi binalar, bir kısmı geleneksel yapılar ve resmi kurumlar ile Toki tarafından yapılan üç etap kaloriferli binalardan oluşmaktadır. Ayrıca şehir merkezinde 28 adet özel şirket tarafından yaptırılan doğalgaza uyumlu bina ile Toki tarafından ihalesi yapılarak bitme aşamasına gelen 4.etap 176 adet yeni konut içinde doğalgaz ihtiyacı vardır. Şu anda toplamda 1250 adet konut ve 200 adet işyeri olmak üzere 1450 adet su abonesi bulunmaktadır. Yeni yapımına başlananlarla birlikte bu sayı 1500 civarı konut ve 228 adet işyeri olacaktır.
Kemaliye’de ısınma aracı olarak kullanılan soba ve kaloriferlerde kömür kullanılmaktadır, bu da hava kirliliğine sebebiyet vermektedir. Ayrıca Kömür ve Nakliyesiyle çok pahalı bir yakacak durumunda olduğundan kimse kömüre sıcak bakmamaktadır. Kışın vatandaşların kömüre ödeyecekleri paranın çok yüksek meblağlarda olmasından dolayı kömür parasını ödemekte çok zorluk yaşadıklarını hatta ödeyemediklerini dile getiriyorlar.Kemaliye Halkı Kemaliyenin bir an evvel Doğalgaza kavuşmasını arzu ettiklerini belirttiler. Son Başbakan Binali Yıldırım’ın bütün ilçelerin doğalgaza kavuşacağını açıklamasından bugüne kadar defalarca müracaat edilmesine rağmen bir türlü programa alınmadığı; Depolama ve dağıtım yeri ve alanı belirlenmiş, uygunluğu kabul edilmiş ,30 km yandaki İliç ve güzergahdaki Kemah ilçelerine onay verilmiş olmasına rağmen hala gerekçesiz red cevabı alması anlaşılır değil. Geçtiğimiz günlerde Gazetemizde de bu konuya ilişkin gazetemizde Kemaliye’nin Doğal gaz sorunuyla alakalı haberi de yayınlanmıştı.
Geçenlerde; Erzincan Milletvekilimiz Sayın Süleyman Karaman beyle telefon görüşmesi yapmıştım. Örnek olarak İliç ve Kemah’da Doğalgaz olduğunu Kemaliyeye neden Doğal gaz verilmediğini doğal gaz’ın Kemaliye için büyük bir ihtiyaç olduğunu Kömürün çok pahalı olduğunu Kemaliye halkının artık bu yükü kaldıramadığını ve bu Doğal gaz meselesinin çözülmesini için kendilerinden Kemaliyeye Doğalgazın getirilmesi için yardım etmelerini istedim. Milletvekilimiz Bana iliç ve Kemah’ın içinden trenin geçtiğini, ama Kemaliye’nin içinden tren geçmediğini onun için Doğalgazın gelmesinin biraz zor olduğunu ifade ettiler. Bende Sayın Milletvekilimiz Süleyman beye Kemaliye’ye çok yakın Bağıştaş tren istasyonunun olduğunu oradan merkeze en fazla araçla on dakikalık gibi kısa bir mesafede olduğunu kendilerine arz ettim.
Sağolsun sayın Milletvekilimiz Süleyman Karaman bey bana şöyle dedi; ben Kemaliye’yi de Kemaliye’liyi de çok severim. Kemaliyenin Doğalgaza kavuşması için elimden ne geliyorsa bu işin peşinde olacağının sözünü verdi. İnşallah bir an evvel şirin Kemaliyemizin Doğal gaz sıkıntısı hallolur. Temennimiz Kemaliye diğer ilçeler gibi doğal gaza kavuşur. Aynı zamanda hava kirliğinin de önüne geçilmiş olur.

Diğer Haberler

Erzincan Büyük Ustayı Unutmadı

Erzincan Kent Konseyi tarafından hazırlanan Ahde Vefa Buluşmaları etkinliğinde Kültür, Sanat ve Medya’da iz bırakanlarla …

KATMERLİ GAFLETİN BEDELİ…

Evet, gafletin katmerli yaşandığı ve bedelinin ödendiği bir süreci yaşadık ve yaşıyoruz. Kendilerine yön arayanlar, …