Home Buradasınız/ KÖŞE YAZILARI Buradasınız/ KEMALİYE’YE SAHİP ÇIKALIM

KEMALİYE’YE SAHİP ÇIKALIM

Kemaliye tarihi kentler birliği’nin kurucu üyesi, UNESCO’nun Dünya miras geçici listesinde yer alan, bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Kemaliye;
Erzincan’ın tarihi ve kültürel değeri ile öne çıkan turistik ilçesi Kemaliye, Türkiye’nin Cittaslow (sakin şehirler) ağına dahil edilen 21. yerleşim yeri oldu. Çevre şehircilik bakanlığı tarafından (töyb) turizm öncelikli yöre belediyesi olarak da seçilen ve Unesco dünya kültür mirası geçici listesinde karma kategoride yer alan, dünyanın en büyük kanyonlarından olan karanlık kanyonu ile Erzincan’ın ve bölgenin en önemli turizm noktasında yer almaktadır.
Bilindiği üzere daha önceki haberlerimizde, köşe yazılarımda Gazetemizde yer verdiğimiz Kemaliye’nin önemli sorunlarından biri olan Kömür son zamanların en pahalı bir yakacağı haline gelmiştir. Kemaliye’ye kömürün gelmesi ulaşım ve nakliyesi de bir hayli kömürün maliyetini yükseltmiş oluyor. Kemaliye’de Her evde, işyerlerinde, Tokide oturan ev sahipleri, kiracılar olsun hepsi kömürün maliyetinden yakınmaktadır.Zaten kemaliyeli yazın sonuna doğru kömürlerini alamazlarsa kışın dahada pahalanacağı için yazın sonuna doğru Kemaliyeli vatandaşlar kömürlerini yazdan almaya çalışıyor ama ödemeye güçleri yetmiyor. Hele Tokide oturanlar, daire sahipleri, kiracılar olsun daire başına kömür parası 16500 ile 19500 Lira arası birde aylık 200 ile 250 lira gibi çalışana ortak gider parası da üzerine eklenince vatandaşın beli iyice bükülmektedir. Vatandaşlar bu paraları ödeyemediklerini dile getiriyorlar. Ödemeyi yapmak için ya birilerinden borç para veyahut bankalardan kredi çekip bankalara borçlandıkları; hatta en başta ev sahipleri olmak üzere evlerini memleketlerini bırakıp Malatya’ya veya başka illere göç ettiklerini görüp duyuyoruz. Böyle devam ederse Kemaliye’de ne yerlisi ne de yabancı kimse kalmayacak, Kemaliye İlçelikten çıkıp bir köy durumuna düşecektir.
Kemaliye Turizmin ve yerli ve yabancı Turistin en çok uğrak yeri olduğu bu güzide beldeye sahip çıkalım? Taşımalı da olsa Doğal gaz Kemaliye’ye verilmeli göz ardı edilmemelidir. Yetkililere sesleniyorum; Kemaliye’ye sahip çıkalım.
Bir zamanlar Kemaliye’nin Keban barajının hizmete girmesiyle Keban’dan elde edilen elektrikle Erzincan’a ve çoğu yere elektriğin verildiği hafızalardan unutulmamalıdır.
Kemaliye kendi kaderiyle baş başa bırakılmamalıdır. Şimdi ise Kemaliye daha öncede yazılarımdan belirtmiş olduğum gibi Kemaliye’ye Doğal gaz’ın verilmesi elzemdir. Bu kışı Kemaliye’li bakalım nasıl geçirecek yetkililerden en başta eski Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım bey’den, Erzincan Milletvekilimiz sayın Süleyman Karaman ve sayın Burhan Çakır’dan, iş adamlarından Kemaliye’nin bir an evvel Doğal gaza kavuşması için çaba sarfetmelerini istirham ediyorum.
Son Başbakan Binali Yıldırım’ın bütün ilçelerin doğal gaz’a kavuşacağını açıklamasından bugüne kadar defalarca müracaat edilmesine rağmen Kemah’a ve İliç’e Doğal gaz verilmiş olmasına rağmen, Kemaliye ise bir türlü programa alınmıyor. Depolama ve dağıtım yeri ve alanı belirlenmiş, uygunluğu kabul edilmiş olmasına rağmen; 30 km yakınımızdaki İliç ve güzergah da ki Kemah ilçelerine doğal gaz verilmiş olmasına rağmen hala talep ve isteklere gerekçesiz red cevabı alması çok büyük bir soru işaretidir.
Doğal gaz Kemaliye için çok önemli olan göç sorununa da çözüm getirmiş olacaktır. Doğal gaz’ın gelmesi; Kemaliye’ye Sosyal ve ekonomik değerler katacağı da aşikardır.
Gelin hep beraber Güzel ilçemiz olan Kemaliye’ye sahip çıkalım.

Diğer Haberler

KATMERLİ GAFLETİN BEDELİ…

Evet, gafletin katmerli yaşandığı ve bedelinin ödendiği bir süreci yaşadık ve yaşıyoruz. Kendilerine yön arayanlar, …

Çayırlı’da Yetişkinlere Okuma Yazma Kursu

Çayırlı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü desteğiyle Balıklı,Verimli ve Çaykent köylerinde okuma yazma kursları açıldı.Kursa özellikle …