11 Aralık Pazartesi , 2023
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ 333 Asker İçin Yemin Töreni Düzenlendi

333 Asker İçin Yemin Töreni Düzenlendi

Erzincan 59. Topçu Eğitim Tugayı General Enver Eralp Kışlası’nda yemin töreni düzenlendi. 1997-1 tertip 2. Kademe 333 asker için düzenlenen yemin töreninde Acemi er Tarık Çengelin dedesi 70 yaşındaki Mustafa Çengelde 1967 yılında askerliğini Erzincan’da yaptığı için 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanı Albay Sebahattin Türker tarafından hediye verildi. Göz yaşlarına hakim olamayan 70 yaşındaki Çengele, Albay Sebahattin Türker sarılarak destek oldu.
1997-1 tertip 2. Kademe 333 asker ve için Erzincan 59. Topçu Eğitim Tugayı General Enver Eralp Kışlası’nda yemin töreni yapıldı.
Kışladaki yemin töreninde, askerlerce taşınan tugay sancağının yerini almasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Törende daha sonra 1997-1 tertip 2. kademe 333 asker yemin etti. Törene 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanı Albay Sebahattin Türker, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İl Temsilcisi Sabri Taş ve askerlerin aileleri katıldı.
Acemi er Tarık Çengelin dedesi 70 yaşındaki Mustafa Çengelde 1967 yılında askerliğini Erzincan’da yaptığı için 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanı Albay Sebahattin Türker tarafından hediye verildi. Göz yaşlarına hakim olamayan 70 yaşındaki Çengele, Albay Sebahattin Türker sarılarak destek oldu.
Topçu acemi er Mehmet Karadoğanyaş kütüğüne plaket çakmasıyla devam eden törende, 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanı Albay Sebahattin Türker erlere plaket ve çeşitli hediyeler armağan etti.59. Topçu Eğitim Tugay Komutanı Albay Sebahattin Türker yaptığı konuşmada; ”Kutsal vatan hizmetini yapmak üzere güzel yurdumuzun dört bir yanından birliğimize katılan gençlerimizin ant içme törenini gururla ifa ettik.
Törenimizi onurlandıran siz değerli misafirlerimize şahsım ve 59. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı ailesi olarak gönülden teşekkür ediyor hoş geldiniz diyor hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Kahraman Mehmetçiklerim, değerli misafirlerimiz unutulmayacak bir törene şahitlik ettiniz. Sizlerle birlikte bu törene Türkiye Cumhuriyetini temsilen şanlı Albayrağımız da şahittir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizi temsilen şanlı sancağımızda şahittir. Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Güney Kore ve Kuzey Kıbrıs da kahramanca savaşan ve teröristle mücadele harekatın da yiğitçe mücadele eden canlarını aziz vatana feda eden bütün şehitlerimizde şahittir. Bugün bize güzel ülkemize özgürce yaşama hakkını bahşeden Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları da şahittir. Silahlı kuvvetlerimizin saflarına katılan kahraman Mehmetçiklerim, bu yemin ile sizler milletimize sadakatle hizmet edeceğinizi emirlere ve amirlerinize mutlak itaat edeceğinizi ulusumuzun güvenine layık olacağınızı ve Atatürk’ün düşünce sistemine gönülden bağlı kalacağınızı beyan ettiniz. Bu beyanın teminatı şeref ve namustur. Şeref ve namus Türk ulusu için hava kadar su kadar toprak kadar kutsaldı. Komutanınız olarak sizlerin ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza. Vazifeyi namus bilerek çalışacağınıza, parolanızın vatan, bayrak ve şeref olacağına dürüstlük ve karakterden asla taviz vermeyeceğinize gönülden inanıyorum. Kahraman Mehmetçiklerim, Asla unutmayınız ki dünyanın en güçlü silahlı kuvvetlerinden birisi aynı zamanda Türk Ulusunun ayrılmaz bir parçası ve daima ulusunun hizmetinde olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz gücünü Atatürkçü düşünce sisteminden, mutlak itaate dayalı disiplin anlayışından, sarsılmaz birlik ve beraberlik ruhundan daha önemlisi bağrından çıktığı Yüce Türk Milletinin ona olan güveninden ve sevgisinden almaktadır. Türk askeri olmak, Mehmetçik olmak bir onurdur. Askerlik görevinizi ileride çocuklarınıza, torunlarınıza bırakacağınız manevi bir mirastır. Artık kutsal görev sırası sizde. Silahlı Kuvvetlerimizin en genç Mehmetçikleri olarak sizlere güveniyor ve iyi bir asker olacağınıza yürekten inanıyorum. Ettiğiniz bu kutsal andın size, ailelerinize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Ulusumuza Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Atalarımızdan yadigar kalan Mehmetçik ruhunu evlatlarımıza sevgiyle aşıladınız.
Onlara sizler Mehmetçiksiniz dediniz, sizler kardeşsiniz dediniz, asker arkadaşlığı bir ömür boyu unutulmaz dediniz ve belki de en önemlisi aldığınız emanetleri bugün anne ve babaların karşısına büyük bir gururla dimdik çıkardınız. Gayretlerinizden dolayı sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyor ve yürekten kutluyorum. Değerli misafirler, saygıdeğer anne ve babalar sizler tarif edilemez bir fedakarlığın, karşılıksız bir sevginin ve sonsuz Anadolu sıcaklığının timsalisiniz. Canınızdan kıymetli evlatlarınızı vatan borçlarını ödemeleri için bizlere emanet ettiniz. Bizlerde bir evladın ne kadar zor yetiştirildiğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden nizamiyeden adım attıkları andan itibaren onlar bizimde evladımız olmuşlardır. Bu yüce milletin hasretleri devam ettikçe içiniz, gönlünüz ve aklınız rahat olsun. Çünkü bizler emanetlerinizin sağdık bekçileriyiz. Oğullarınız bizim göz bebeklerimizdir. Bu güzide tören vesilesiyle kahraman gazilerimizi minnetle yad ediyor, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum.” dedi.
Yemin eden askerlerin yakınları gözyaşlarını tutamadığı görüldü.
Yemin eden askerlerin tören geçişiyle, sona eren törenin ardından aileler çocuklarıyla hasret giderdi. Törenin ardından askerler yemekhanede aileleriyle birlikte karavana da yemek yediler.

Diğer Haberler

Sağlık Konusunda Farkındalık Oluşturuldu

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ve …

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …