Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ 430 Ahıska Türkü’ne Gıda Yardımı

430 Ahıska Türkü’ne Gıda Yardımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Başbakan Binali Yıldırım’ın koordinasyonuyla Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerine Uluslararası insani yardım kuruluşu İslamic Relief ve Sadakataşı Derneği tarafından gıda yardımı gerçekleştirildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı, Başbakan Binali Yıldırım’ın koordinasyonuyla Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerine İslamic Relief ve Sadakataşı Derneği tarafından gıda yardımı yapıldı. Uluslararası insani yardım kuruluşu İslamic Relief ve Sadakataşı Derneği Ahıska Türkü 430 aileye gıda yardımı yaptı.
Üzümlü ilçesini ikamet eden 430 Ahıska Türkü olmak üzere toplam 480 aileye gıda yardımı yapıldı.
İslamic Relief Almanya Sözcüsü Nuri Köseli, “Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde Sadakataşı Derneği yerel partnerimizle birlikte gıda yardımı yapılıyor. İslamic Relief 33 ülkede bu tür yardımlar yapmakta. Avrupa’da kurulmuş ilk yardım kuruluşudur İslamic Relief 1984 yılından beri bu çalışmalar yürütülmektedir. 33 ülkede dağıttığımız gıda yardımlarını bu gün burada gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Türkiye’nin 7 ilinde bu çalışmayı yürütmekteyiz.” diye konuştu.
Ramazan ayı ve yapılan çalımalar hakkında bilgi veren Sadakataşı Derneği Genel Başkanı Kemal Özdal, “Türkiye ile birlikte dünyanın 25 ayrı bölgesinde insani yardım organizasyonları düzenliyoruz.
Bu çerçevede Türkiye’de 10 ilimizde Ramazan kumanya dağıtımlarını gerçekleştiriyoruz. Ahıskalı Türk soydaşlarımıza ve Üzümlü ilçesinde yaşayan diğer kardeşlerimize Almanya’dan İslamic Relief yardım kuruluşu ile birlikte 480 adet kumanya dağıtımını gerçekleştirdik.” dedi.
Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, “İlçemize 430 tane Ahıskalı soydaşımızı aile olarak yerleştirdik. Toplamda bin 896 kişi var. Sadaka Taşı derneğimizin bize yaptığı yardım müracaatı sonrası gerekli altyapıyı oluşturduk. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Ramazan’ın bolluk ve bereketinden Üzümlü’de faydalanmış oldu. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Yardım paketlerinden alan Ahıska Türkü Meryem Salman, “Vatanımıza kavuşturdunuz getirdiniz bizi buralara, Cumhurbaşkanımız’dan Başbakanımız’dan Allah razı olsun. Ukranya’dan buralara geldiğimize çok memnunuz. Gıda yardımı yollamışlar getirenden allah razı olsun” dedi.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …