25 Temmuz Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ 47 Yıldır Bakıra Şekil Veriyor

47 Yıldır Bakıra Şekil Veriyor

Bakırcılık deyince akla ilk gelen şehirlerden Erzincan’da geçmişte bu sanatı yaşatan fazla usta varken bu günümüzde yalnızca sayılı ustalar kaldı. Bu mesleğe ömrünün 47 yılını veren Bakırcı Ustası Yaşar Öztürk, gençlere örnek olmak istediğini belirtti.
Erzincan’ın eski sanayi bölgesinde, bakırdan tepsi, kahve fincanları, ibrik gibi işlenmiş hediyelik eşyalar yapıp satan Bakırcı Ustası Yaşar Öztürk, “Burada bakır işlemesi yapıyoruz. Her türlü bakıra her türlü işlemeyi yapıyoruz. Bizler bakır için geçmişten geleceğe gelen köprü konumundayız. Geçmişte sıkça kullanılan bakırı şimdi gençlerimize tanıtmaya çalışıyoruz” dedi.
Bakırcılık mesleğini devam ettirmek için eleman bulamadıklarını söyleyen Öztürk, “Bu mesleğin yok olamaması için yapıyor ve direniyorum. Ömrümün sonuna kadarda direnmeye niyetim var.
Öztürk; Bakır eşyalar eskiden yemek yapımında en çok tercih edilen mutfak eşyaları arasında yer alırken, bugün günümüzde daha çok dekor amaçlı kullanılmaya başlandı. Bakırdan yapılan kova, bakraç, ibrik, sini, güğüm gibi eşyalar evlerimizin bazı köşelerini süsler oldu. Bakır kapların yerini ise alüminyum, çelik, porselen yada başka yapımlar aldı. Yani bakıra talep azalınca, bu işten ekmeğini çıkarmak zorunda olan bakır ustaları da yerlerine yetiştirecekleri çırakları bulamaz oldu.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …