Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ 8’inci Yöresel Ödüllü Yemek Yarışması Düzenlendi

8’inci Yöresel Ödüllü Yemek Yarışması Düzenlendi

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında 8’inci Yöresel Ödüllü yemek yarışması başladı. Erzincan Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde başlayan yöresel yemek yarışmasına 23 kişi katıldı.
Yarışmaya katılanlar Çorbalar, Ana yemekler ve Hamur kategorilerinde ter döktü. Yapılan yarışma hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Arda Heb, yarışmayı düzenlemekteki amaçlarna değindi.
15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, Erzincan’da çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Hürriyet Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde, hafta etkinlikleri kapsamında, geleneksel Yöresel Yemek Yarışmasının 8’ncisi düzenlendi.
Yarışma, çorbalar, etli yemek ve tatlılar olmak üzere 3 kategoride düzenlendi. 3 kategoride toplam biri erkek 23 yarışmacının katıldığı yöresel yemek yarışmasında, yarışmacılar hünerlerini sergiledi. Maharetli eller ile hazırlanan bir birinden lezzetli yemekler son olarak jürinin beğenisine sunuldu. Jüri üyeleri, yarışmacıların yapmış olduğu yöresel yemeklerin tatlarına bakarak, yarışmacıların hazırladığı yemeklere puan verdiler.
Yarışmacı Mevlüt Kara yapmış olduğu açıklamasında; “Ben şuanda Turizm Meslek Lisesinin açmış olduğu yemek yarışmasına katılıyorum. Ekşili yani çorba kategorisinde katılıyorum. Ekşili ta eski yöresel yemeklerden biridir. Soğanları doğradık, kırmızı biber doğradık, bunlar öldükten sonra biraz kavurma ve et varsa atarız içine. Onlar piştikten sonra kuru domateslerimiz var onlardan katıyoruz. Onlar onlarda piştikten sonra yazdan hazırladığımız yeşil ve kırmızı domatesler var onu katıyoruz içine. Oda piştikten sonra bulgurunu koyuyoruz. Bulgurda piştikten sonra maydanoz dereotunu atıp ağzını kapatıyoruz. Az daha kaynadıktan sonra işlem tamam. İddialıyım. Bu üçüncü yarışmam daha doğrusu öbürlerinde kazandım inşallah bundan da kazanmayı düşünüyorum nasip” dedi.
Ardından konuşan Yarışmacı İntizar Bayram ise; “Ortak amacımız buradaki arkadaşlarla beraber Erzincan’ın unutulmuş yemeklerini tekrar gündeme getirebilmek ve onu halkımıza sunabilmek./ Ben bundan 1 sene evvel yine katılmıştım bu yemek yarışmasına etli yaprak sarmasıyla ödül aldım. Geçen senede katıldım, geçen arkadaşım ödül aldı. Bu sene tekrar katılmak istedim ve katıldım. Erzincan’ın çok eski yemeği olan ‘glor’ onunla katılıyorum. Temennim ödülü alabilmek” dedi.
Yarışmacılardan Fatma Çember ise; “Her sene katılıyoruz. Her sene bir çeşit yapıyoruz. Türkiye’mizin, milletimizin, Erzincan’ın yöresel yemeklerini tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
Gerçekleşen programda son olarak konuşan Kültür ve Turizm İl Müdürü Arda Hep ise; ““Turizm Haftası etkinliklerimiz kapsamında, bu yıl 8’ncisini düzenlediğimiz yöresel yemek yarışması programındayız./ Burada amacımız; Erzincan’ın yöresel tatlarının unutulmamasını, gelecek nesillere aktarımını sağlamak. Yarışmamıza bu yıl 23 arkadaşımız katıldı. Yarışma kategorileri içerisinde yöresel ana yemekler, yöresel tatlılar ve yöresel çorbalar bulunmakta. Arkadaşlar 2 saatlik bir zaman dilimi içerisinde bu yemekleri yapacaklar, akabinde 2 üniversiteden, 2 Turizm Otelcilik Lisemizden, 2’de esnaf odalarımızdan jürimizin değerlendirmelerinden başarılı olan arkadaşlarımıza kurumuzun çeşitli ödülleri olacak” dedi.

Diğer Haberler

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …

Prof. Dr. Erdem Yavuz TYB’ de Erzincan’ın Kurtuluşunu Anlattı

Prof. Dr. Erdem Yavuz Yazarlar Birliğinde Erzincan’ın kurtuluşunu anlattı Erzincan Ermeni olaylarının yoğunlaştığı bir yerdi …