30 Nisan 2022 ,Cumartesi
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Aktürk: Adaletin güçlü olduğu yerde, Devlet de insan da güçlüdür

Aktürk: Adaletin güçlü olduğu yerde, Devlet de insan da güçlüdür

Erzincan Barosu Başkanı Av. Adem Aktürk; “Yeni adli yılın, ülkemizde hukuki güvenliğe, hızlı, adil, bağımsız ve tarafsız bir yargıya vesile olmasını temenni ediyoruz” dedi.
Erzincan Barosu Başkanı Av. Adem Aktürk, 2017-2018 Adli Yıl Açılışı dolayısıyla yayımladığı mesajında; Avukat, Hakim, Savcı ve diğer çalışanlarıyla yargı organı; devletimizin temel kurumlarından biri olarak hayati bir görev ifa etmektedir.
Yargı; haksızlığa uğramış, mağdur olmuş insanların en önemli sığınağıdır.  Bu sığınağa olan inancı devam ettirmek ise hukukçulara düşen en önemli görevdir.
Bir ülkede adaletin var olduğu hissiyatının yaşayabilmesi, hukuk devletinin varlığı ile mümkündür.
Demokratik bir hukuk devletinin en önemli özelliklerinden biri, hukukun üstünlüğü ilkesini esas almasıdır.
Hukukun üstünlüğünün var olmasında en büyük rol, hiç kuşkusuz bağımsız ve tarafsız bir yargı sistemidir.
Hukukun her türlü şaibeden uzak, herkesin güvendiği ve gönül rahatlığıyla kendini teslim ettiği bir kurum olarak işlemesi şarttır.
Yargı sistemi ve mensuplarının en önemli önceliği; her türlü gruplaşmadan, siyasi ve ideolojik kamplaşmadan uzak kalmak, bağımsızlık ve tarafsızlıklarını korumaktır.
Hukuk ilkelerinin dışında başka önceliklerin ve mensubiyetlerin yargıya hakim olması asla kabul edilemez.
Bağımsız, tarafsız, adil ve hızlı işleyen bir yargı, devletin ve bireylerin temel güvencesidir.
Güvenilir ve hızlı bir şekilde tecelli eden adalet; toplumsal barış, huzur ve kardeşliğin en güçlü teminatıdır.
Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan en önemli unsur adalettir.
Adalet sistemi, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık ilkesine bağlı olarak çalıştığı sürece, toplumda yargı kurumlarına, dolayısıyla adalete olan güven de güçlenecektir.
Adaletin güçlü olduğu yerde, Devlet de insan da güçlüdür.
Bu aşamada adalet sistemimizin şeffaflaştırılması ve hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Milletimizin, yargıyla ilgili beklentilerinin karşılanması ancak bu şekilde mümkün olacaktır.
Adaletin temeli savunmadır; bunu sağlayan da avukatlardır.
Avukatların yargı mekanizması içerisindeki yerinin ikincil bir konumda görülmesine son verilmesi ve savunma mesleğinin en kısa zamanda anayasal güvenceye kavuşturulması elzemdir.
Adil yargılamanın ve bağımsız yargının güvencesi; Savunma, Baro ve Avukattır.
Biz; Avukatlar ve Barolar olarak BAĞIMSIZ ve ADİL YARGININ, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN, İNSAN HAKLARINA SAYGININ, HAKKIN ve ADALETİN TARAFINDAYIZ.
Yeni adli yılda Erzincan Barosu olarak en önemli görevimiz; Ülkemize, demokrasimize, hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, adil yargılanma hakkına, hukuk devletine, insan haklarına ve savunma hakkına sonuna kadar sahip çıkmaktır.
Halkımızın adliyelere güven oranının en üst seviyeye çıkması en büyük arzumuzdur.
Hiçbir cemaatin, örgütün etki edemediği, bağımsız ve tarafsız bir yargı oluşana kadar mücadeleye devam edeceğimize; yargının ve meslektaşlarımızın sorunlarının çözülmesi için çalışacağımıza söz veriyoruz.
Yeni Adli Yılın; Ülkemiz ve Milletimiz için hayırlı olmasını diliyor; hukuki güvenliğe, hızlı, adil, bağımsız ve tarafsız bir yargıya vesile olmasını temenni ediyorum.
Adaletin tesisi için fedakârca görev yapan; başta yargının asli kurucu unsuru olan değerli meslektaşlarım, saygıdeğer hakim ve savcılarımız olmak üzere, tüm yargı çalışanlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum.
Görevi başında ya da görevinden ötürü Şehit olan tüm meslektaşlarımızı, yargı mensuplarımızı rahmetle yâd ediyorum dedi.

Diğer Haberler

Yaralı Halde Kaya Kartalı Bulundu

Erzincan’ın Tercan ilçesinde Tercan İlçe Jandarma Komutanlığı Yollarüstü Jandarma Karakol Komutanlığınca icra edilen devriye faaliyetinde …

Görsel Sanatlar Kulübünden Kapadokya Gezisi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Görsel Sanatlar Kulübü Kapadokya’ya gezi düzenledi. Kulüp üyesi öğrencileri tarafından 16.04.2022 …