23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Aktürk: Hukuk devleti ancak güçlü ve bağımsız savunmayla sağlanır

Aktürk: Hukuk devleti ancak güçlü ve bağımsız savunmayla sağlanır

Erzincan Barosu Başkanı Avukat Adem Aktürk, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir açıklamada bulunarak avukatların hak arama özgürlüğü ve savunma hakkının en temel güvencesi olduğunu söyledi. Aktürk, açıklamasında; 1987 yılından itibaren her yıl 5 Nisan Avukatlar Günü olarak kutlanmaktadır.
Avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir.Yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil ederler, adaletin tecellisinde çok önemli bir vazifeyi yerine getirirler.Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan en önemli unsur adalettir, adaletin temeli de savunmadır; bunu sağlayan da avukattır.Avukatlık müessesesi ne kadar güçlü, ne kadar itibarlı, ne kadar ilkeli olursa, adaletin tecellisine o kadar katkıda bulunur. Avukatlar; toplumda hukuka, eşitliğe ve adalete duyulan güvenin en yüksek düzeyde olmasında önemli bir yere sahiptir. Savunma mesleği; yargı bağımsızlığı ve adil yargılamanın teminatıdır. Savunmanın temsilcisi avukatın olmadığı, savunma ve avukata gereken önemin verilmediği yerde; hak ve adalet yoktur, adil yargılanma yoktur, hukuk devletinden de söz edilemez.Hukuk devleti ancak güçlü ve bağımsız savunmayla sağlanır. Avukatlar; halkın sesi ve hakkın savunucusu olan, topluma yön veren insanlardır. Bizler; avukatlık mesleği gibi onurlu ve kutsal bir mesleği ifa etmekteyiz. Hukukun üstünlüğüne inanmış, adil, tarafsız ve etkin bir yargının hayata geçirilmesi için çabalayan bir meslek grubu olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de, demokrasiyi, hukukun u¨stu¨nlu¨gˆu¨nu¨ ve insan haklarını savunmaya devam edeceğiz.Ülkemizde bugün üzüntü ile söylemek gerekir ki avukatlık mesleğinin icrası son derece zordur ve giderek daha da zorlaşmaktadır; anayasal ve yasal düzenlemeler eksik ya da yetersiz olduğu için ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Yargının diğer kurucu unsurları gibi, savunmayı temsil eden avukatlık mesleğinin de anayasada tanımlanması ve güvence altına alınması çok elzemdir.Yetkili makamlardan beklentimiz çözüm adına bir an önce gerekli adımların atılmasıdır.Biz avukatlar olarak, adaletin garantisi, mazlumun kapısı olan mesleğimizin geleceği, meslek kuruluşumuzun itibarının artması ve temsil gücünün yükselmesi için; bıkmadan, usanmadan, umutsuzluğa kapılmadan mücadele vermeye devam edeceğiz.15 Temmuz darbe girişimi, iç ve dış terör olayları nedeniyle Ülkemizin çok ağır bir süreçten geçtiğini bu dönemde, Erzincan Barosu olarak Devletimiz ve Milletimizin yanındayız; Ülkemizin bekası adına üzerimize düşen her görevi yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.
Savunma mesleğinin bir gün herkese lazım olacağı gerçeğiyle; HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT diyoruz.Bağımsız savunmayı temsil eden meslektaşlarımızın; “5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYOR” meslek hayatlarında sağlık, mutluluk ve üstün başarılar diliyoruz” dedi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …