Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Avukatlar Kastamonu’da sorunlarını masaya yatırdı

Avukatlar Kastamonu’da sorunlarını masaya yatırdı

aradeniz Bölge Baro Başkanları Toplantısı, Kastamonu Barosu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Kastamonu Barosu Başkanı Av. Mehmet Çiftçi’nin başkanlık yaptığı toplantıya, TBB Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler, Genel Sekreter Av. Güneş Gürseler, Sayman Üye Av. Sabri Erdal Güngör, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Eyyüp Sabri Çepik, Av. Yurdagül Gündoğan, Av. Kürşat Karacabey ve Av. Gülcihan türe ile TBB Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken, Bartın Barosu Başkanı Av. Ferhat Parlatır, Zonguldak Barosu Başkanı Av. İbrahim Kerem Ertem, Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Bolu Barosu Başkanı Av. Ferit Atalay, Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Artvin Barosu Başkanı Av. Ali Uğur Çağal, Rize Barosu Başkan Yardımcısı Av. Rıffat Uluşahin, Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, Erzurum Barosu Başkanı Av. Talat Göğebakan, Gümüşhane-Bayburt Barosu Başkanı Av. Serkan Pekmezci, Erzincan Barosu Başkanı Av. Adem Aktürk, Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar, Tokat Barosu Başkanı Av. Faruk Bostancı, Giresun Barosu Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu, Karabük Barosu Başkanı Av. Rıdvan Erdoğan, Amasya Barosu Başkanı Av. Ahmet Melik Derindere, Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay, Bilecik Barosu Başkanı Av. Halime Aynur, Sinop Barosu Başkanı Av. Hicran Kandemir, Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez katıldı.
Toplantı da Mesleki sorunlar, TBMM de görüşülen Anayasa değişikliği maddeleri, 2017 Mayıs ayında yapılacak olan seçimli TBB Olağan Genel Kurulu görüşüldü.
Toplantıda gündem gereği mesleki sorunlar, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi, CMK Ücret Tarifesi, Hukuk Fakültelerinin sayındaki artış, Avukatlık Stajı konusunda görüş ve öneriler sunuldu.
TBMM’de görüşülen Anayasa değişikliği konusunda Baro Başkanları mevcut değişikliğin hukuki değerlendirmesini yaptı ve OHAL yönetimi döneminde Anayasa değişikliği yapılmasının hukuk devletinin temel ilkeleri ile bağdaşmadığı konusunda görüş birliğine varıldı.
Özellikle kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı, hukuk devleti, HSYK ve Yüksek Mahkeme seçimleri, Başkanlık sistemi ile ilgili Baro Başkanlarının siyasi kanı ve görüşlerden bağımsız olarak, tamamen hukukçu kimliği ve söylemlerine dayanarak yaptıkları değerlendirmelerin özünü, Anayasa değişikliğinin yeterince tartışılmadığı, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerilerinin alınmadığı, toplumsal uzlaşmanın sağlanmadığı hususları oluşturuldu.
Yaklaşan TBB’nin seçimli olağan genel kurulu ile ilgili ise mevcut yönetimle ilgili eleştiriler sunuldu, ancak genel kanı TBB Başkanı ve Yönetim Kurulunun 4 yıl boyunca yaptıkları çalışmalardan memnun kalındığı yönünde oldu. Son olarak yeni dönem seçilecek Başkan ve Yönetim Kurulundan beklentiler dile getirildi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …