Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Bağıştaş Barajı ve Hes Erzincan’ı Aydınlatmaya Devam Ediyor

Bağıştaş Barajı ve Hes Erzincan’ı Aydınlatmaya Devam Ediyor

rzincan’da inşa edilen Bağıştaş 1 Barajı üzerinde bulunan hidroelektrik santrali enerji üretmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından toplu açılış merasiminde hizmete alınan Bağıştaş 1 Barajı ve HES ile yaklaşık  165 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanıyor. Yukarı Fırat – Karasu Havzası’nda bulunan Karasu Nehri üzerinde inşa edilen barajın
250 milyon metreküp su depolama hacmi bulunuyor. Hidroelektrik enerji santrali 140,6 MW Kurulugüce sahip olan tesis Erzincan’ın en büyük hidroelektrik enerji santrali olarak biliniyor.
Erzincan’ın Yüzde 75’inin Enerji İhtiyacı Karşılanıyor
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülkemiz açısından hidroelektrik enerji üretiminin önemine değinerek şunları söyledi:
“Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve ithalatın önüne geçmek için HES’ler fevkalade önemli. Erzincan’da faaliyet gösteren Bağıştaş-1 Barajı ve HES’te yılda 500 milyon kilowaat saat enerji üretimi yapılarak 165 bin kişinin yani Erzincan’ın yüzde 75’inin günlük hayatta ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi karşılanıyor. Böylece dışa bağımlı olmadan kendi enerji ihtiyacımızı kendimiz karşılayabiliyoruz. Biz bu potansiyelimizi değerlendirmeye devam edeceğiz.”

Diğer Haberler

Kaymakam Kaykaç, Mehmetçikle İftar Yaptı

Refahiye Kaymakamı Eyüp Kaykaç; Belediye Başkanı Çakmak Paçacı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, …

Emniyet Teşkilatı İftarda Buluştu

Türk Polis Teşkilatının 177’nci kuruluş yıl dönümünü ve Polis Haftası dolayısıyla iftar programı düzenlendi. Düzenlenen …