15 Nisan Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Baro Başkanları, Akçakoca’da buluştu

Baro Başkanları, Akçakoca’da buluştu

10. Genişletilmiş Baro Başkanları toplantısı Düzce Barosu’nun ev sahipliğinde -Akçakoca’da gerçekleştirildi.
Toplantıya Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Av. Metin Feyzioğlu, TBB Başkan Yardımcısı Av. Ünsal Toker, TBB Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Özbek, TBB Sayman Av. Sabri Erdal Güngör, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ekrem Demiröz, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali Elibol, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gültekin Uzunalioğlu, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. Filiz Saraç, TBB Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken, Erzincan Barosu Başkan Av. Adem Aktürk ve 27 Baro Başkanı katıldı.
Toplantının oldukça verimli geçtiğini ifade eden Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay yaptığı açıklamada, “Başta Sayın Birlik Başkanımız olmak üzere 10. Genişletilmiş Karadeniz Bölge Başkanları toplantıya katılarak destek veren TBB Yönetim Kurulunun Sayın Üyelerine, Sayın Başkanlarımıza ve onların nezdinde barolarına, ayrıca gerek mesaj yolu ile gerekse arayarak toplantımıza destek veren tüm Başkanlarımız ve onların Barolarına ayrı ayrı Düzce Barosu adına teşekkür ediyorum. Güçlü bir birliğiz. Azim ve kararlılıkla hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
“SAYDAM YARGILAMALAR İLE HUKUKA GÜVEN YENİDEN SAĞLANMALI”
Karadeniz Baroları toplantısı sonuç bildirgesi ise şu şekilde: “Ülkemiz 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY olarak adlandırılan silahlı terör örgütünün kanlı bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmıştır. Darbe girişiminin 1. Yıldönümünde toplanan Karadeniz Baroları Baro Başkanları bu darbe girişimi sırasında yitirdiğimiz şehitleri bir kez daha rahmetle anarken gazilerimize de minnet duymaktadır.
15 Temmuz darbecileri Türkiye Cumhuriyetine, Demokrasiye ve onun kurumlarına yönelik Anayasal düzeni ortadan kaldırmayı amaçlamışlardır.
Yıllardır ülkemizin tüm kurumlarında sinsice ve ustaca örgütlenen bu yapının tespiti ve hukuki yöntemlerle tasfiyesi kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. Darbenin faillerinin tespiti yargılanması ve cezalandırılması yargımızın temel görevidir. Bu yargılamalar sırasında hukukun evrensel ilkelerini, adil yargılanma ve savunma hakkının gözetilerek bağımsız, saydam olarak yapılacak yargılamalar bu günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz adalete, hukuka ve yargıya olan güvenimizin yeniden kazanılmasını sağlamalıdır.
Darbeden 1 yıl sonraki süreçte Barolar olarak demokrasiye, cumhuriyete ve cumhuriyetin kazanımlarına bir kez daha bağlı kalarak, hukukun üstünlüğüne inanarak yeni darbeler ile karşılaşmamak için her türlü darbenin ve hukuk ihlalinin karşısında duracağımızı beyan etmekteyiz. Ortak aklı kullanarak adalete ve hukuka saygılı bir yargılama savunma mesleğimizi de güçlendirecek olup bu yargılamaların Türk Adaletine yakışır bir biçimde sonlandırılması tüm hukukçuların dileğidir.
Bu vesile ile bir kez daha illegal yapılanmalara ve bu yapılanmaların sonucu olan darbelere karşı durmayı Barolar olarak kamu ile paylaşmayı görev bilmekteyiz.”
Bildirgeye Düzce, Karabük, Amasya, Kastamonu, Artvin, Kayseri,Bartın, Kırıkkale, Bolu, Ordu, Çankırı, Sakarya, Samsun, Çorum, Sinop, Erzincan, Sivas, Giresun, Trabzon, Gümüşhane-Bayburt ve Zonguldak Baro Başkanlıkları imza attı.

Diğer Haberler

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …

Prof. Dr. Erdem Yavuz TYB’ de Erzincan’ın Kurtuluşunu Anlattı

Prof. Dr. Erdem Yavuz Yazarlar Birliğinde Erzincan’ın kurtuluşunu anlattı Erzincan Ermeni olaylarının yoğunlaştığı bir yerdi …