Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Bayanlar El Sanatlarıyla Meslek Ediniyor

Bayanlar El Sanatlarıyla Meslek Ediniyor

Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurslar aralıksız sürüyor. Bu sayede kadınlar meslek eğitimi alıyor ve ev ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.
Halk Eğitim Müdürlüğü’nde meslek edindirme kursları kapsamında mefruşat kursu veriliyor. Kasım Ayı’nda başlayan ve Haziran Ayı’nın sonuna kadar devam edecek olan kursta bayanlar el sanatlarını sergiliyor.
20 kursiyerin bulunduğu mefruşat kursunda bayanlar salon takımları, kurdele işleri, boncuk işlemeleri, nevresim takımları, pike takımları, servis takımları ve çocuk nevresimi gibi el işlemelerini öğreniyor. Her yıl verilen mefruşat kurslarına ilgi gün geçtikçe artıyor.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Halk Eğitim’de El Sanatları Öğretmeni Yasemin Su kurs hakkında bilgiler vererek; “Bizler bu kursumuzda mefruşat kursu veriyoruz. Öğrencilerimiz mefruşat kursunda ilk önce işlemelerle başlıyoruz. Salon takımları, kurdele işleri, boncuk işleri gibi işlemeler yapıyorlar. İkinci dönem için makinelerimizi kullanıyoruz. Makinelerimizde de nevresim takımları, pike takımları, servis takımları, çocuk nevresimleri bunları dikiyoruz ve bu tür şeyler yapıyoruz. Kursiyerlerimiz öncelikle kendi evlerinde kullanabilecekleri ürünleri yapıyorlar. Burada kendileri aile bütçesine katkı sağlayabiliyorlar. Bu tür faydaları var. Kursumuz Kasım Ayı’ndan itibaren başladı ve Haziran Ayı’nın sonuna kadar da devam edecek. Şu anda 20 kursiyerimiz burada eğitim görüyor. Halk Eğitim Müdürlüğü’ne böyle bir kurs imkânı sağladığı içinde ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
Eğitim gören kursiyerlerden Ev Hanımı Evrim Başgöze ise; “Kursun başlamasıyla birlikte bende kursa geliyoruz. Yaklaşık olarak 4-5 ay gibi bir süre oldu. Burada kendi ürünlerimizi yapıyoruz. Bir nevresim takımı dışarıda biraz daha pahalı ama biz diktiğimiz zaman bunu daha ucuza mal ediyoruz. Böylelikle de ev ekonomisine de katkı sağlıyoruz. Buradaki kurs sayesinde bizler dışarıya iş yapabiliyoruz. Hatta sipariş dahi alıyoruz ve yapıyoruz. Böylelikle de ev bütçemize katkımız oluyor. Kurs öğretmenimize burada bize öğrettiklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …