15 Nisan Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Çalışkan: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü devlet-vatandaş ilişkilerinin en yoğun yaşandığı

Çalışkan: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü devlet-vatandaş ilişkilerinin en yoğun yaşandığı

Erzincan Tapu İl Müdürü Ekrem Çalışkan Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün 170. Yıl dönümünde basın toplantısı düzenleyerek kuruluş yıldönümünü kutladı.
Çalışkan açıklamasında; “Bilindiği üzere, hazinenin sorumluluğu altındaki tapu sicillerinin düzenli bir biçimde tutulması ve Anayasamızın güvencesi altında bulunan mülkiyet hakkına ilişkin Tapu ve Kadastro işlemlerinin güvenli ve hızlı bir şekilde yerine getirilmesi görevi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne verilmiştir.
Mülkiyet ve buna ilişkin hakların tesisi ve muhafazası ile görevli bulunan kurumumuz önemli bir kamu hizmetini yerine getirmekte ve sunduğu hizmetleri ile en güvenilen kuruluşlar arasında yer almaktadır.
Ülkemizde ilk Tapu Teşkilatı 21 Mayıs 1847 tarihinde Mahmut Esat Efendi tarafından Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulmuş ve Cumhuriyete kadar çeşitli isimler altında görevini sürdürmüştür. Cumhuriyetle beraber 1924 yılında Tapu Umum Müdürlüğü Teşkilatı kurulmuş ve 1936 yılında bugünkü adını almıştır. Günümüzde kamu hizmeti kalitesinin artmaya başlamasıyla birlikte dünyadaki gelişmelere paralel olarak şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri çerçevesinde Tapu ve Kadastro teşkilatımız sürekli gelişmeyi yaşam biçimi olarak benimsemiştir. Sorumluluklarının bilincinde, teknoloji, güven, kalite ve memnuniyeti benimseyen bir düstur içerisinde olmuştur. 170 yıllık tecrübesi ile mülkiyet ve buna ilişkin hakların tesisi ile görevli olan Tapu ve Kadastro teşkilatımız, özellikle son dönemlerde teknolojik altyapısını güçlendirmiş ve vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran projelere imza atarak sunduğu hizmet kalitesini artırmıştır.
Kurumumuz yapmış olduğu projelerle tüm birimlerini vatandaşlarımızın gönül rahatlığıyla geldiği, orada bulunmaktan mutlu olduğu, güler yüzlü hizmet aldığı, ayrılırken de memnuniyetle ayrıldığı birimler haline getirmeye çalışmış ve olumlu neticelere muvaffak olmuştur.
170 yıllık geçmişiyle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ülkemizin en önemli ve en güvenilir kurumları arasında, devlet-vatandaş ilişkilerinin en yoğun yaşandığı, vatandaşa doğrudan hizmet veren bir kurum olma özelliğiyle, dilimize “tapu gibi sağlam” deyimini kazandırarak, bu günlere gelmiştir.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yasalarla kendisine verilen görevlerini ülke geneline yayılmış teşkilatıyla, 24 Bölge Müdürlüğü, 81 Kadastro Müdürlüğü ve 970 Tapu Müdürlüğü ile etkin bir şekilde yerine getirmekte ve 20 milyon vatandaşımıza hizmet vermekle birlikte çok sayıda kurum ve kuruluşa veri sağlamaktadır.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 170. hizmet yılında geçmişten gelen özgüven ve tecrübesiyle, “taşınmazlara yönelik politikaları belirleyen ve yöneten lider kurum olma” vizyonuna ulaşmak için her kademedeki personeliyle çalışmalarına devam etmektedir. Bugün, kuruluşunun 170. Yıldönümünü kutlayan Tapu ve Kadastro teşkilatımızın gelişimine ve büyümesine katkı sunan tüm çalışanlarımıza ve tüm halkımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Diğer Haberler

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …

Prof. Dr. Erdem Yavuz TYB’ de Erzincan’ın Kurtuluşunu Anlattı

Prof. Dr. Erdem Yavuz Yazarlar Birliğinde Erzincan’ın kurtuluşunu anlattı Erzincan Ermeni olaylarının yoğunlaştığı bir yerdi …