25 Temmuz Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Çam fidanı dağıtımı yapılarak astımın önemine dikkat çekildi

Çam fidanı dağıtımı yapılarak astımın önemine dikkat çekildi

Erzincan Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, Dünya Astım Günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak amacıyla, çam fidanı dağıtımı yapıldı.
Erzincan Saat Kulesi önünde açılan stantta vatandaşlara ve minik öğrencilere Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan tarafından, çam fidanı ve astım ile ilgili bilgilendirici broşürler dağıtıldı.
Astım günü dolayısıyla fidan dağıtımında bir açıklama yapan Erzincan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mesut Turan . Ülkemizde her 12-13 hastadan biri hayatının bir döneminde astım olmakta. Her 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır diyerek astımın önemine vurgu yaptı.
Turan açıklamasında: “Astım hastalığı akciğer hava yollarında daralmalarla seyreden ve zaman zaman alevlenmelerle devam eden bir rahatsızlıktır. Astım hastalığı bunun dışında bulgular vermektedir. Kronik öksürük, nefes darlığı, göğüste bası, nefes alırken ve verirken hırıltı, ıslık çalma görülen bir rahatsızlıktır. Kontrol altına alınması gereken bir hastalıktır. Dünyada 300 milyona yakın astım hastası vardır. Ülkemizde her 12-13 hastadan biri hayatının bir döneminde astım olmakta. Her 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Sayı gittikçe artmaktadır. Astımı önemsiyoruz. Etkinlikler yapıyoruz. Tedavisi çok kolay bir hastalık. Hekimle hasta uyumlu olması yeterli. Koruyucu tedavi ile birlikte normal insanlar gibi yaşarlar” dedi. “Sigara ve tütün mamullerinden uzak durmaları gerekiyor” Astım hastalarının uzak durması gerek faktörleri sıralayan Turan, “Obezite ile mücadele etmeleri gerekiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerekiyor.
Kilolarını arttırmamaları gerekiyor. Sigara ve tütün mamullerinden uzak durmaları gerekiyor. Alerjik astım var bir de. Alerjik ve kimyasal etmenlerden uzak durulması gerekiyor. Bir de spor yapılması gerekiyor. Astım hastalarına öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …