24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Camilerde Ramazan Dolayısıyla Mukabele Okunuyor

Camilerde Ramazan Dolayısıyla Mukabele Okunuyor

Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayının gelmesiyle beraber  Tercan’da camiler mukabele halkalarıyla doldu.
Ramazan ayının gelmesiyle beraber Tercan’da da mukabele halkaları bir baştan diğer başa uzarken halk, mukabeleye katılmanın sevincini yaşıyor. Öğle namazı ve ikindi namazına müteakiben okunan mukabele cami cemaatlerini oldukça memnun ederken ,imam hatip ve müezzin kayyımların sedası ile huşu içerisinde dinleniyor. Konu hakkında açıklama yapan Tercan İlçe Müftüsü İsmail Geren, Ramazan ayı boyunca mukabele okunmasının hem kendileri için, hem de cemaat için oldukça güzel olduğunu belirterek,” Ramazan ayını ilçemizde en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz” Kur’an ayı Ramazanı Şerifte Peygamber efendimizin uygulaması saadetinde ilçe merkezi belde ve köylerimizde ki camilerde din görevlilerimiz ce mukabeleler okunmaktadır. Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber efendimize indirilen Kur’an-ı Kerim İslam aleminin sürur ve huzuruna vesile olmaktadır. Camilerimizde okunan mukabeleler din görevlilerimiz tarafından okunup, halkımızca da takip edilmektedir. Okunan bu mukabelelerin hatim duaları da Ramazan ayının sonunda yapılacaktır. Bizlerde bu mukabele cemiyetleri sayesinde o büyük topluluğun bir üyesi olarak katkı sağlamaktayız. Maddi ve manevi her türlü sıkıntılarımıza deva olacak Kur’an-ı Kerim ülkemizi şenlendirmektedir. Hafızlarımızla ve hocalarımızla ve ülkemiz insanıyla birlikte çok güzel bir Ramazan ayı geçiriyoruz” dedi.
Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’i anlayarak okumanın öneminden de bahseden Geren, “Mukabeleyi dinleme, takip etme hususuna riayet ediliyor. Ancak şunu bilmek lazım; Ramazan’ı ihlas ve samimiyetle güzel bir şekilde değerlendirmek lazımdır. Ramazan’ın muhasebesini güzel bir şekilde yapmak lazımdır. Ramazan’da kendimizi muhasebeye çekmemiz, kardeşlerimize, kimsesizlere yakınlaşmamız nasıl olmadır? Önce onun bilincine varıp, o şekilde hareket etmemiz lazımdır.” diye konuştu.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …