29 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Çeşmelerde hijyen kontrolü yapılıyor

Çeşmelerde hijyen kontrolü yapılıyor

Tercan Toplum Sağlığı Merkezi ilçenin içme sularını her noktada kontrol ediyor.
İçme suyu olarak kullanılan çeşmelerin hijyenik şartlara uygun olup olmadığı ve bu suların kalite standartlarının sağlanması amacıyla, analiz ve kontrol çalışmaları sürdürülüyor.
Tercan Toplum Sağlı Merkezi ekiplerince ilçe genelinde ki çeşmeler analiz edilerek vatandaşları tarafından kullanılan içme sularının uygunluğu tespit ediliyor.Günlük olarak alınan numunelerle Fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik yönden takibini yapılan içme suyunun suyun temizliği ve kalitesi kontrol altında tutuluyor.Tercan İlçe Sağlık Müdürü Hasan Yıldırım, yürütülen çalışmalarla ilgili bir değerlendirmede bulunarak, “Yaz aylarının gelmesi ile birlikte sıcakların artması sonucunda ilçe genelinde yer alan ve toplum tarafından kullanılmakta olan Yol kenarlarındaki,mahallelerde ve ilçe merkezindeki çeşmelerden günlük olarak numuneler alınıp analizi yapılarak suyun kalitesini ölçüyoruz. Çalışmalarımıza özellikle çok kullanılan ve insanların yol üzerlerinde durmakta tercih ettiği hayrat ve çeşmelere ağırlık verdik .Yaz aylarına geçişler birlikte baş gösteren ishal vakalarının artması üzerine Tercan Belediyesi işbirliğinde klorlama çalışmaları yapıldı.İçme sularına atılan klor gastroenterit olan mikro organizmaların ölümlerine neden olup üremelerini engelleyerek isal vakalarının azalmasına neden olmaktadır. İlçemiz genelinde ekiplerimizce içme sularında günlük olarak yapılan analiz çalışmalarında şuana kadar herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır. İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşın sağlığı bizim için önemli olup koruyucu sağlık yönünden çalışmalarımız devam etmektedir.Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla musluklardan içme sularını kullanabilirler.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …