24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Diyanet-Sen’den Üyelerine MBSTS Hazırlık Kitabı

Diyanet-Sen’den Üyelerine MBSTS Hazırlık Kitabı

Diyanet-Sen eğitim hizmetlerine katkı sağlamak amacıyla üyelerine muhteşem bir eser sundu. 13 Profesörün hazırlamış olduğu Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınav soru bankası kitabı okurlarıyla buluşturmaya başladı.
Sendikacılığa eğitim ile birlikte yeni bir heyecan getiren Diyanet-Sen, üyelerinin ihtiyacı olduğunu düşündüğü böyle bir çalışmayı Diyanet-Sen Akademi kuruluna hazırlatarak üyelerinin istifadesine sundu.
Telif hakları tamamen Diyanet-Sen’e ait olan kitapta ÖSYM’nin sınav mantığına uygun olarak 750 soru ve bir deneme sınavı mevcuttur.
Diyanet-Sen Erzincan Şube Başkanı Yıldız ; “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile yapılan protokol ile MBSTS sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Yapılan protokolde sınav konuları (Kur’an Bilgisi, Tefsir, Akaid ve Kelam, Fıkıh ve İlmihal, Hadis, Siyer ve İslam Tarihi, Dinler ve mezhepler Tarihi), olarak belirlenmiştir.
2015 yılında yapılan sınavdan anlaşılacağı üzere, sınavın niteliği önemli ölçüde değişmiştir. Sınavda sorulan 80 sorunun önemli bir kısmı kavrama, analiz, sentez ve değerlendirmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. Başka bir ifadeyle artık sadece bilgi değil, bilgiyi kullanabilme, yorum yapabilme, sonuca varabilme, okuduğunu anlayabilme ve anlatabilme gibi üst düzey bilişsel becerilere yönelik sorular sorulmaktadır.
Yine sınav ÖSYM tarafından yapıldığı için sorular 4 değil, 5 seçeneklidir. Bu durum, sınava giren adayların sınava hazırlanma tarzlarının değişmesi anlamına gelmektedir.
Sendikamız yeni imtihan sistemine uygun olarak MBSTS imtihanına girecek adaylarımıza yardımcı olması amacıyla ÖSYM’nin sınav mantığına uygun olarak 750 sorudan ve bir deneme sınavından oluşan bu kitabı hazırlamıştır.
Diyanet-Sen Akademi kurulu tarafından hazırlanan bu kitabın MBSTS sınavına hazırlanmak isteyen üyelerimize önemli katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz” dedi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …