24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Dr. İlter: Erzincan halkının kan bağışına desteği oldukça fazla

Dr. İlter: Erzincan halkının kan bağışına desteği oldukça fazla

Türk Kızılayı Erzincan Kan Merkezi Şube Başkanı Dr. Mesut İlter şubelerinin 2017 yılında ilk 5 aylık dilimini değerldirerek basın toplantısı düzenledi. Gerçekleşen basın toplantısında  nüfus 100 bin civarında olduğu için bu sayıyı ne kadar artırırsanız arttırın bir büyük şehir kapasitesine ulaşma şansı zaten yoktur. Merkez nüfusu olarak kıyasladığımızda kan bağışı oranımız yüzde 14’lerdedir” diyen Dr. İlter konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Dr. İlter yapmış olduğu açıklamasında; “Erzincan’da Kızılay Kan Bağış Merkezi olarak yıllardır devam eden hizmetimiz süregelmektedir. Her gün yeni bir şeyle üzerine koyarak gitmek zorunda olduğumuz bir kurumdayız. Ülkemizin ihtiyaçları her geçen gün artmakta. Ülkemizin içinde terör olayları, sosyal olaylar, tabiat olayları bunlar bizim kan ihtiyacımızın asla düşmemesine sebep olan olumsuz şeyler. Kan sürekli ihtiyaç dediğimiz bir madde ve bunun teknik olarak suni yöntemlerle yapılması mümkün değil. Dolayısıyla tek kaynağı halen insan. Erzincan’da Türkiye geneline baktığımız zaman kan bağışında ilimiz nüfusuna göre ortalamanın oldukça üzerinde hatta üst sıralarda. Fakat tabii nüfus 100 bin civarında olduğu için bu sayıyı ne kadar artırırsanız arttırın bir büyük şehir kapasitesine ulaşma şansı zaten yoktur. Merkez nüfusu olarak kıyasladığımızda kan bağışı oranımız yüzde 14’lerdedir. Tüm il nüfusu ile kıyasladığımızda da bu yüzde 7’lerde ki bu Türkiye için iyi bir değer. Zira 80 milyon nüfusu olan bir ülke için tamamından kan bağışı almamız mümkün değil ama yüzde 7’lik bir oranı yakaladığımızda 5-6 milyon ünitelik bir kan bağışı demektir. Şuan da Türkiye’nin ihtiyacı olan 2 milyon ünite civarındadır. Kızılay olarak bir şuan ülkede 2 milyona yakın üniteyi yakalamış durumdayız. Hedefimiz 2,5 milyon. Burada amaç şudur ilerleyen yıllarda raf sistemine geçmek. Bu ne demek. Bir hastaya bir kan lazım olduğunda bunu bir market mantığıyla rafta hazır bulunması, hastalarımızın kan aramaması, kan bağışı için yakınlarını akrabalarını seferber etmemeleri içindir. Biz de Erzincan’da bu anlamda her geçen gün kalite ile birlikte sayımızı artırmak için çalışıyoruz. Erzincan’da bu işte lokomotif görevi gören askeriyemize teşekkür ediyorum. Hem toplam yapılan kan bağışı sayısı olarak hemde özellikle komutanlarımızın bize kan bağışında gereken destekleri vermesi kan bağışı sayımızı artırmaktadır. Bunun dışında diğer kurumlardan da destek aynı hızla devam etmektedir. Bütün kurumlara bu desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Erzincan halkının da kan bağışına desteği oldukça fazla. Kızılay Kan Bağış Merkezi olarak yaşadığımız bazı sıkıntılar var. Bunlardan biri vatandaşlara ulaşabilmek. Daha doğrusu vatandaşın bize ulaşımını sağlayacak daha uygun mekanlar bulmak. Kan merkezimiz binasının bulunduğu yer itibariyle park sıkıntısı yaşaması, halkın burada ki geçiş sayısının daha yoğun yerlere göre az olması ki buda bağış sayısını düşürüyor. İnsanların yoğun olarak geçtiği Kızılay çarşısında bir kan alma birimi oluşturduk. İki haftadır hizmet veriyoruz. Merkezimizde olan kan bağışı sayısınıda iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.
Destek konusunda Erzincan’da bir çok işte olduğu gibi bizlerde sıkıntı yaşıyoruz. Türk Kızılay’ını Erzincan’da artık anlatmak durumunda kalmamalıyız. Kızılay artık bu ülkenin bir kurumu. Kurumlar üstü bir kurum. Her zaman sağlıkta, afet durumunda, yardımlarda, başımıza gelebilecek her türlü tabiat olayında her türlü yardımıyla Kızılay olacaktır. Bizim bu işlere hazırlıklı olmamız lazım. Yakın zaman da bir deprem yaşadık. Şehir dışında olan birisine göre küçük ancak bu şehirde olan ve bu depremi yaşayan insanlara göre oldukça büyük ve şiddetli idi. Şükür ki bir yıkım yaşanmadı. Böyle bir durum cereyan ettiğinde işte ozaman Kızılay gündeme gelecek. Ama böyle bir şey için bu hazırlığı bugün yapmazsak böyle bir şeye tam teşkilatlı bir şekilde hizmet etme imkanı olmayacak.
Erzincan’da yaşadığımız sorun herkesin yaşadığı kurumlar arasında işbirliği olmaması. Sözlü olarak yapılan iyi niyet temennileri herkes birbirinin yanında ama bunu bugüne kadar pratiğe dökmediğimiz için başarılı olamadık. Kızılay’ın veya bir başka kurumun yaptığı icraatı mutlaka el birliği ile desteklemesi onu geri çekmek için değil daha ileri götürmesi lazım. Bu klasik bir sorum ama bir şeyler becerildiği zaman birileri bunu bir şekilde durdurmak için uğraşmakta. Başarı bu memlekette çekilemiyor. Bunu birilerinin söylemesi lazım. Artık herkes birbirine ağam paşam mantığı ile aman düzen bozulmasın mantığı ile bir yere varamayız. Ben Erzincan’ın bu siyasi zenginliği ile çok daha büyük şeyleri yapabileceğini ama bu fırdatı kaçırdığımızı düşünüyorum. Son 12 senede çok ciddi işler yapabilirdik ama biz projeler sunamadık. İnşallah bundan sonra olur. Birimizin yapacağı bir işin diğer birine de faydası olacaktır. Bunu kişisel başarı olarak değil kurumsal başarı olarak görmemiz lazım. Bu kan her hangi bir durumda herkese lazım olacak. Dolayısıyla bunu ülke kullanacaksa hangi alanda olursa olsun bu kurumları desteklemek lazım. Halka ulaşmak anlamında yakın zaman da hayata geçirebilirsek Verem Savaş Dispanserinin yerinin 49 yıllığına Türk Kızılay’ına tahsisi yapıldı. Burada güzel bir ulaşım sorunu olmayan, park sorunu olmayan, fiziki mekanıyla halkımıza uygun bir kan merkezini halkımızın hizmetine sunmak için uğraşıyoruz. Burada yerel yönetimlerimizin desteğini bekliyoruz. Halkımıza yakışır belki de ileride küçük bir bölge olma ihtimali var. Bunun altyapısını oluşturmalı başarımızı ön plana çıkartmak zorundayız.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …