Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Ebru ve Hat Sanatı Dikkat Çekiyor

Ebru ve Hat Sanatı Dikkat Çekiyor

Erzincan’da yaklaşık 1 hafta önce Ramazan Ayı için kurulan 15 Temmuz Ticaret Fuarı’nda ebru ve hat sanatı dikkat çekiyor. Genellikle giyim ve yiyecek gibi ihtiyaçların ticareti yapıldığı fuarda Türk santlarının önde gelen dallarından biri olan ebru ve hat sanatı vatandaşları bekliyor.
Ebru ve Hat Sanatçısı Salih Ülker, Ebru ve Hüsn-ü hat sanatlarının sabır ve sebat gerektirdiğini ve gerçekten emek verenlerin bu sanat dallarını icra etmesi gerektiğini belirterek, kendi alanında uğraşıp sanatını daha da geliştirmeye çalıştını ifade etti.
Ebru ve Hat sanatçısı Salih Ülker Türk Milletine özgü Ebru ve Hat sanatları hakkın da açıklamalar da bulundu.
Ülker açıklamasın da,” Ebru ve Hat sanatçısı olarak Erzincan’a faydalı olduğumu düşünüyorum. Hat ve Ebru sanatı İlimizde pek yaygın değil ilgiyi artırabilmek için yapılan eserlerin sergilenmesi gerekir. 5 Yıldır Erzincan’da olduğunu belirten Ülker, Emekli olduğunu ve bu sanatlara ilgisinden başlangıçta hobi olarak başladığını belirtti.
İstanbul’da Hat ve Ebru sanatkarı Fuat Başar hocamızdan ders aldım. Ayrıca Hat Sanatı Ustası Hattat Doç. Dr. Mehmet Memiş hocamdan da hat sanatı üzerine dersler aldım. İlgimi tamamen bu sanatlar üzerine vererek kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum, dolayısıyla bende Türkiye genelinde sayılı sanatkârlardan biri olduğumu düşünüyorum ve memleketim de Erzincan olduğu için emekli olunca buraya yerleştim, halen kendimce uğraşarak sanatımı daha da geliştirmeye çalışıyorum.
Yapmış olduğu sanatın maddi boyutunun yüksek olduğunu belirten Ülker, dükkan kiramızı çıkarabilmek için ayrıca başka sanatlara da yöneliğini belirterek konuşmasının devamın da Fermanlar, Ahşap ürünler, Kağıt, defter bileklik hepsinin üzerine kaligrafi ve hat üzerine yazılar yazıyorum. Halktan oldukça olumlu tepkiler alıyorum özellikle hediyelik eşyalar üzerine yazmış olduğum yazılar için teşekkür ediyorlar. Sanatın zorluğundan dolayı tabi ki herkes yapamıyor ama eğitim alanlar tabi ki yapabilirler fakat bu iş sabır işi hemen öğrenmek ve yazmak kolay değil, sabır kadar mutlaka biraz da yetenek olması gerekir. Kişinin yeteneğini ortaya çıkarmakta ancak eğitimle oluyor.
Hat ve Ebru sanatı geleneksel Türk sanatlarıdır. Bu sanatların tarihi Hz. Ali’ye dayanır. Hz. Ali den günümüze kadar bu sanat geldi. Hat Osmanlı ve Türklere aittir dünyada en iyi temsili biz Türkler yapıyor Ebru sanatı da aynı şekilde en iyi sanatkârlar bizlerdedir, dolayısıyla bu sanatları yaşatmalıyız mutlaka bu sanatlara ilgiyi artırmalıyız.
Ülker, “Ebru ve Hat sanatları özellikle Rehabilitasyon merkezlerinde ve huzur evlerinde önemseniyor ve belirli aralıklarla eğitimler veriliyor. Küçük şehirler de kısıtlı olmasına rağmen kendi çapımda bu güzel sanatları gündem de tutmaya çalışıyorum meraklı olanlara da her zaman yerimizde bilgi verebilirim dedi.
Ebru ve Hat sanatını icra eden sanatçı çok az benim avantajım ikisini birden yapıyor olmam çünkü bunlar bir ve birbirlerini destekleyen sanatlar ben ayrı ayrı bu sanatların eğitimini aldığım için şu an hiçbir sıkıntı yaşamıyor ve ikisini bir arada yürütebiliyorum. Ebru ve Hat sanatında kullanılan malzemeler farklı her yazı için ayrı kalem kullanıyoruz diğer malzemelerde yazı ve çizimlere göre değişiyor. Ebru sanatında kesinlikle kimyasal ürünler kullanılmıyor, boyalar ise toprak boya dolayısıyla bu sanatlara gönül verenler rahatlıkla yapıyor. Bu sanatların ticari yanı ikinci planda kalıyor diyen Ülker, en güzel yanı insanı rahatlatıyor olması dedi. Özellikle stresli meslekte çalışanlar mutlaka bu sanatı öğrensin ve yapmaya çalışsınlar enerjilerini mutlaka boşaltırlar. Erzincan’da Halk eğitim nezdinde eğitimler veriliyor. Bu sanatlar normalde en ön plana çıkarılması gereken meslekler neden derseniz insanımız da çok aşırı stres var boş zaman çok kahveler insan dolu, bayanlarımızın çok fazla yapabileceği etkinlik de yok dolayısıyla boş zamanlar bu kurslarla değerlendirilirse topluma da değer katar. İlimizde Bakır eskiye dönmesi adına çalışmalar var bu sanatlarda ön plana çıkarılırsa vatandaşlarımızın moral ve motivasyonu artacaktır” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …