23 Haziran Pazar , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan Belediyesi’ndeki Kurslar Tanıtılıyor

Erzincan Belediyesi’ndeki Kurslar Tanıtılıyor

Erzincan Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren kurslar 1 hafta boyunca Hayat Boyu Öğrenme Şenliklerinde açılan stant ile tanıtımlarını yapacaklar.
Barış Manço Parkında açılan stantta Erzincan Belediyesi kurslarındaki çalışmaların tanıtımı Erzincan halkının hizmetinde olacak.
Kurslar hakkında bilgiler veren Erzincan Belediyesi Meslek Edindirme Kursları Sorumlusu Metin Yıldırım, “Erzincan Belediyesi olarak Hayat Boyu Öğrenme Şenliklerine İşkur, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Erzincan Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilen meslek edindirme kursları ile katıldık. Burada bizim hedefimiz meslek öğrendirirken aynı zaman da kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri de gün yüzüne çıkarmak. Kilim dokuma kursumuz, örgü bebek kursumuz, Erzincan işi bakırcılık, el sanatları ile makine değmeden el işlemesini burada hayata geçirdik. Burada emeği geçen ve Halk Eğitim Müdürlüğüne ve İşkur İl Müdürlüğüne desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Aynı zaman da biz yok olmaya yüz tutmuş bir kültürümüzü, sanatımızı da burada hayata geçiriyoruz. Bunlardan özellikle kilim kursumuz 1100’lü yıllarda Avşar Beylerinin, 1200’lü yıllarda da Kayı boyu beylerinin Erzincan yöresinde konakladıklarında yöremize miras olarak bıraktıkları Oğuz köklerinden gelen Cengerli Kilimi, hatta Osmanlı’da ilk 6 ürün halı ve kilim de ilk 6 ürüne giren Cengerli Kilimini yeniden hayata geçirmiş olduk. Bu kilim dokuma tam kaybolmak üzere iken biz yeniden hayata geçirdik ve geçmişte nasıl yapılmış ise birebir aynısını yaparak canlandırmış olduk. Bundan sonra da yok olmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …