15 Nisan Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ “Erzincan İl Gelişim Senaryoları” Çalıştayı Yapıldı

“Erzincan İl Gelişim Senaryoları” Çalıştayı Yapıldı

“İl Gelişim Senaryoları Erzincan” çalıştayı gerçekleştirildi. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUDAKA) Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi işbirliğinde Erzincan ili için hazırlanan ve ilin farklı yaklaşımlarla hangi formda gelişebileceği hakkında fikir sunan gelişim senaryolarının, yerel paydaşların görüşüne sunulduğu “İl Gelişim Senaryoları Erzincan” çalıştayı düzenlendi.
Özel bir otelin toplantı salonunda gerçekleşen programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Vali Yardımcısı Dede Musa Baştürk, Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Karabey Atıcı, KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen, bazı kamu kurum müdürleri ve Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri katıldı.
Açılış Konuşması Yapan KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen; ” “Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Atatürk Üniversitesi işbirliği ile hazırladığımız bu çalışma tamamen bir başlangıç çalışmasıdır. Özellikle daha önceden çok eleştirdiğiniz her grubun her şehirdeki ilgili aktörlerin kendi gelişme senaryoları kendi bakış açılarına göre kendi planları vardı ve herkes kendi penceresinden baktığı için ortak bir noktada buluşmak çok zordu. Bu eksikliği gidermek için değişik senaryolardan oluşan bir gelişme bir gelişim planı senaryoları oluşturmaya çalıştık. Bunların hepsi Ham veriler sizin katkılarınızla şekillenecek ve ortaya bu 8 projeden ya da 8 senaryodan ortak bir plan çıkarmaya çalışacağız ve şehre en uygun gelişim planı hangisi ise onu tespit etmeye çalışacağız. Dolayısıyla bunları sanki yapılacakmış hazırlanmış bir plan şeklinde değil, bir fikir olarak değerlendirip katkılarınızı o yönde sunarsanız biz de bundan sonraki aşamada bunları birleştirirken sizin görüşlerinizle birlikte değerlendirip, ortaya ilimiz için uygulanabilir ve faydalı olabilecek bir plan çıkarmaya çalışacağız. Şimdiden katkılarınız için ve katılımınız için tekrar teşekkür ediyorum çalıştayın başarılı olmasını diliyorum.” dedi.
Ardından konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş; ” Bugün doğrusu bu toplantıya katılmayı özellikle istedim. Şunun için istedim; kentleşme, kentler, şehirler aslında büyük vizyon istiyor ve bu çok önemli bir mesele. Bu konuyla ilgili düşüncelerimi, fikirlerimi sizlerle paylaşmak istedim ve inanıyorum ki bu toplantıda tartışılacak konular şehrimizin daha güzelleşmesine daha iyi bir şekilde gelişmesine katkı sağlayacaktır. Değerli katılımcılar, coğrafi mekanın en temel unsurlarından biri olan kent, salt mekansal bir olgu olarak değil, barındırdığı nüfusun kültürel yapısı ve kapsamlı bir bütün olarak düşünülmesi gerekir. Sosyal ve ekonomik özellikleri, üretim ve tüketim yapısı ile kentsel mekan zaman içerisinde değişim göstererek farklı özellikleri kazanmaktadır. Kentsel koruma ve geliştirmenin temel amacı bu bütünün bir bölümünün yaşatılması ile kent kültürünün ve kimliğinin devamlılığının sağlanması ile ortaya çıkar. Uzun zaman sürecinde, kollektif emek ve katılımın ürünü olarak meydana gelen şehirler, kasaba ve köylere göre daha fazla nüfusun yaşadığı kalabalık yerleşim birimleridir. Sayısız faaliyetin yürütüldüğü ve sınırsız ihtiyaçların karşılandığı şehirlerde, ekonomik faaliyetler ağırlıklı olarak ticaret sanayi ve hizmet sektörlerinden oluşur, bu hepimizin malumudur. İnsanları yönetme ve toplumsal düzeni sağlama düşüncesi şehirlerde doğmuştur. Şehirlerde kamu otoritesi daha güçlüdür. Bu otoritenin hukuka dayalı düzenlemeleri ile eğitim seviyesi yükselir, insanların bilgi ve becerisi gelişir, mal ve hizmetler çoğalır ve daha kaliteli hale gelirler. Kentsel bin yıl olarak tanımlanan üçüncü binyıl da özellikle Erzincan gibi kadim kentlerin sahip oldukları kültür mirasına ilişkin, yerel kimlik değerlerinin sürdürülebilir korunması ve geliştirilmesi yaşanabilir bir kent özlemini hisseden bizlerin konunun muhatabı yerel yönetimlerden talep ettiğimiz önemli sorunları arasındadır. Bu nedenle tarihin en köklü ve uzun ömürlü kültür ve medeniyetleri daima şehirlerde doğmuştur. Tüm medeniyetlerde şehirleşme, ticaret, imalat ve eğitimi örgütleyen yönetimlerin öncülüğünde devam etmektedir. Bundan yaklaşık 6 ay önce yapmış olduğumuz bir arama konferansımız vardı. Aslında bu çalıştayın altyapısı orada oluştu. Bunun her ne kadar Osman Hocam bir ön hazırlık olduğunu söylediği ise de biz bu ön hazırlığı Erzincan olarak zaten hazırlamıştık. Sivil toplum örgütlerimizin, katılımcılarımızın buradan aldıkları notları proje fikirlerini önümüzdeki 20 yıla nasıl taşıyacaklarını, önümüzdeki yılın perspektifinin onlar açısından ne olacağını göreceğimiz bu toplantının Erzincan’ımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.
Program konuşmaların ardından Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin Erzincan için hazırladığı gelişim senaryolarının sunumu ile devam etti.

Diğer Haberler

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …

Prof. Dr. Erdem Yavuz TYB’ de Erzincan’ın Kurtuluşunu Anlattı

Prof. Dr. Erdem Yavuz Yazarlar Birliğinde Erzincan’ın kurtuluşunu anlattı Erzincan Ermeni olaylarının yoğunlaştığı bir yerdi …