22 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan Lisesi’nde “Konferans Salonu ve Öğrenci Merkezi”nin temeli atıldı

Erzincan Lisesi’nde “Konferans Salonu ve Öğrenci Merkezi”nin temeli atıldı

Aydın Doğan’ın 1958 yılında mezun olduğu Erzincan Lisesi’ne yaptıracağı ‘Konferans Salonu ve Öğrenci Merkezi’nin temeli, düzenlenen törenle atıldı. 112 yıllık Erzincan lisesine Aydın Doğan Vakfı tarafından ‘Konferans Salonu ve Öğrenci Merkezi’ yaptırılıyor.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan törende açılış konuşmasını yapan Erzincan Lisesi Müdürü İbrahim Salar, “Vefa, sadece İstanbul’da bir semt adı değildir” dedi.
Törende konuşan Erzincan Lisesi Müdürü İbrahim Salar, 1905’te kurulan lisenin tarihi günlerinden birini yaşadığını bildirdi. Aydın Doğan’a lisenin en önemli eksikliğini giderdiği için teşekkür eden İbrahim Salar, “Vefa, sadece İstanbul’da bir semt adı değildir” dedi
Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, “Eğitim ve öğretimin arzu edilen seviyeye çıkarılabilmesi için çok farklı faktörler vardır. Bu faktörlerin içerisinde eğitim ve öğretim ile ilgili olan müfredat yöntem ve teknikler insan kaynağı, teknoloji, çevresel faktörler ve bunun yanında olmazsa olmaz olan altyapı yatıyor. Tabii ki Erzincan olarak bu konuda çok iyi durumda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 12, derslik başına düşen öğrenci sayımız 16 olması hasebiyle ve bu safhada en önemli faktörlerden birisi iki gün önce açıklandı Erzincan’da 3-5 yaşta 4-5 yaşta ve 5 yaşta üç kategoride de okul öncesinde Türkiye’de birinci olması eğitim öğretim adına gelecekle ilgili çok büyük beklenti içerisindeyiz. Okullarımızda fiziki mekanlarımız var. Derslikler, atölyeler, laboratuarlar, spor salonları, müzik odaları, resim atölyeleri bununla birlikte konferans salonları bizde şunu söylüyoruz. Arzu ettiğimiz yere gelebilmemiz için öğrencilerimiz okulumuzun içerisinde olan kantine hem para verip hemde nasıl ki koşarak gidiyorsak, çocuklarımızı dört duvar arasında ki eğitimden çıkarıp sosyal donatılarla donatmamız, çocuklarımızın yaparak, yaşayarak öğrenmeleri özellikle sanat ile spor ile elde edilen eğitimin çok daha kalıcı ve çok daha faydalı olacağını hepimiz biliyoruz” dedi.
Daha sonra bir konuşma yapan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Candan Fetvacı; “Öğrencilerimizin eğitimine kalite katacak bu merkezin yapılmasına katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Aydın Doğan Vakfı olarak kurulduğumuz günden bu güne kültür, sanat, sosyal araştırma, spor gibi bir çok konularda bir buçuk milyon kişiye dokunduğumuzu tespit ettik. Kaliteli bir eğitimin gelecek nesillere başarılı bir yaşam sağlamanın anahtarı olduğu anlayışıyla yaptırılan okullar, kız yurtları, spor salonları, gençlerin spor, sanat eğitimi için yapılan sayısız katkılar, yarışmalar vakfımızın amacına yönelik giderlerinden en önemli yeri tutmaktadır. Hızla gelişen ve değişen dünyada eğitim için çağdaş fiziki ortamlara, eğitim yöntemlerinin güncelliğine, teknolojik olanakların yaygın kullanımına ve eğitimcilerin yakın ilgisine ihtiyaç duyulduğu hepimizce bilinmektedir. Kaliteli ve çağdaş mekânlarda yetişecek gençlerimizin beklenti çıtalarının da yükseleceğine inanıyor, onların yaratıcılıklarına hayal güçlerine ve geleceklerine boyut katacaklarını düşünüyoruz.
Programda son olarak bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Dede Musa Baştürk; “Dünyada ki en anlamlı savaş neticesi en hayırlı savaş cahillikle yapılan savaştır. Dünyada ki en güzel seferberlikte tabii ki eğitim seferliğidir. Burada gençlerimizi görünce bundan birkaç yıl sonra bu kürsünün arkasında ki temeli hangi çocuğumuzun gayreti bize hazırlayacak çokta merak ediyorum. Aydın doğan 1958’de burada ki öğrencilerimizin arasındaydı. Bunu görünce geleceğe dair Erzincan’a dair beklentilerimizde oldukça yüksek oldukçada artıyor. Mezun olduğu okula karşı vefa duygusu gereği bu konferans salonu ve sosyal donatıları kazandıran Aydın Doğan’a teşekkür ederim” dedi.
Aydın Doğan Konferans Salonu ve Öğrenci Merkezi’nin bugün düzenlenen temel atma törenine, Vali Yardımcısı Dede Musa Baştürk, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Özel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Arda Heb, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Milli Eğitim Şube Müdürleri, ildeki tüm okul müdürleri, Erzincan Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı, üyeleri eski mezunlar ve öğrenciler katıldı.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …