24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan Spor Lisesinde Bir İlk

Erzincan Spor Lisesinde Bir İlk

4006 TUBİTAK bilim fuarı sergisi Erzincan Spor Lisesinde düzenlendi. Sportif projelerin yanında Matematik ve Erzincan yöresine özgü kültürel ve manevi değerlerinde öne çıktığı 21 proje sergilendi.
Ayrıca 4006 TUBİTAK bilim fuarı sergisi Erzincan Spor Lisesinde ilk kez açıldı. Erzincan spor lisesi salonunda düzenlenen sergi açılışına İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Mutlu Mayda, Şube Müdürleri Celal Aydın, Cevat Bingöl, okul müdürleri, öğretmenler, Öğrenciler ve davetliler katıldı.
Açılışta İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mutlu Mayda 4006 TUBİTAK bilim fuarı hakkında açıklamalar da bulundu.
Mayda açıklaması da; “Tubitak 4006 bilim fuarları açılışında bugün Erzincan spor lisesinde açılışta bulunuyoruz. Tubitak 4006 ve 48’ncisi yapılan bu benim eserim projelerinde Türkiye genelinde yapılan yaklaşık 7 bin proje başvurusunun 1192 taneswi ilimiz Erzincan’dan başvurusu yhapılmıştı.Erzurum’daki bölge başvurularında 1600 projenin 1192 si Erzincan ilimizden yapılmış olarak 10 il içerisinde en fazla proje sunan il olduk. Türkiye genelin dede çok önemli başarılar elde ettik.
Yapılan projelerde amacın öğrencilerin ezberci eğitimden çıkarak araştıran projeler üreten olmalarına değinen Mutlu; Yapmış oldukları projeleri yıl sonu sergilerinde kendileri anlatarak kendilerine öz güvenlerinin gelmesidir. Projeler sadece sergi aşamasın da bırakılmaması gerekir, yapılan projelerin patentlerinin de alınarak toplum yararına kullanılabilecek hale getirilmeli” dedi.
Erzincan spor lisesi müdürü Hayati Doğan ise açılan sergiyi değerlendirmesinde, “2016-2017 Eğitim öğretim yılında spor liselerinde bir ilk olan 4006 tubitak bilim fuarını düzenledik. 21 proje sergilendiğini belirten Doğan, projelerin 6 tanesi spor ile alakalı iken diğerleri Matematik ve Erzincan ilimizin yöresel konuları ile alakalı. Amacımız sportif faaliyetlerin yanın da akademik. Kültürel ve manevi değerleri de yansıtabilmek adına katkı sağlamayı amaçladık” ifadelerini kullandı.
Spor ve Ahlak İlişkisi üzerine yapmış olduğu projeyi anlatan spor lisesi 10’ncu sınıf öğrencisi Şakir Yeşil sporun belli kurallar çerçevesinde yapılan aktiviteler olduğunu bireyin fiziksel ve zihinsel olarak kendini geliştirmesinin yanın da ahlaki değerlerde kazandırır.
Spor branşları takım ve bireysel olarak yapılır özellikle takımların farklı gurupları bir araya topladığını belirterek örneğin bir Brezilya Arjantin maçı milyonlarca insanı bir araya getirebiliyor. Spor ve Ahlak ilişkisine de değinen Şakir Yeşil Ahlakın bütün sporcularda olması gerekir hatta sadece sporcular da değil aynı zaman da hakemlerde antrenörlerde ve seyircilerde deolması gerekir dedi. Erzincan Spor lisesinde düzenlenen sergi hafta sonuna kadar açık kalacak.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …