15 Nisan Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ EKONOMİ Buradasınız/ Erzincan Üniversitesinden Toplu Protesto

Erzincan Üniversitesinden Toplu Protesto

Amerika Birleşik Devletler’i Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs’ü İsrail’in Başkent” olarak tanımasını protesto etmek amacıyla Erzincan Üniversitesinde basın açıklamaları yapıldı.Amerika Birleşik Devletler’i Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs’ü İsrail’in Başkent” olarak tanımasını protesto etmek amacıyla Erzincan Üniversitesinde basın açıklamaları yapıldı. Erzincan Üniversitesinde yapılan basın açıklamasına Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Dekanlar, Öğretim görevlileri ve 3000’ e yakın öğrenci katıldı. Basın açıklamasında ilk olarak konuşan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu şu ifadelere yer verdi; “Her coğrafyanın tarihe dayalı tabii bir kaderi, kazanılmış beşeri hakları vardır. Bunu kendi tabiatmın dışında bir yola zorlamak haksızlık ve adaletsizliğe davetiye çıkarmak demektir. Bu nedenle Kudüs’ü kendi tabiatının dışında bir kimliğe zorlamak, orada yaşayan tüm yapıların insani haklarını gasbeder, türlü adaletsizliklere yol açar. Ortadoğu coğrafyasında meydana gelen ve bu coğrafyanın dışındaki ülkeleri de etki alanına çeken, uluslararası yasalara aykırı, zaman zaman ırki , zaman zaman dini “fanatizmle” sahneye konulan “terörist” eylemleri, kalkışmaları, işgalleri meşru görmek, göstermek veya yanında olmak yalnız bölgesel değil, tüm dünya barışını tehlikeye sokar.
İsrail yönetiminin, yirmi birinci yüzyılın medeniyet dünyasıyla uzaktan ve yakından uyuşmayan insanları dinleri ve milliyetleri bakımından ötekileştirip, yaşama haklarını gasb etmekten çekinmediğini, bütün dünya, bu gün ibretle seyretmektedir.İsrail yönetiminin, yirmi birinci yüzyılın medeniyet dünyasıyla uzaktan ve yakından uyuşmayan insanları dinleri ve milliyetleri bakımından ötekileştirip, yaşama haklarını gasb etmekten çekinmediğini, bütün dünya, bu gün ibretle seyretmektedir. Küresel sömürü anlayışı ile İslâm coğrafyasının kan gölüne çevirimlesin de, hiçbir sakınca görmeyen yirmi birinci yüzyılın medeniyet dünyasını algılamak ve anlamak oldukça güçleşiyor. Çünkü, herhangi bir ırk ve inanç ayrımı gözetilmeksizin bilinen evrensel insan haklarının gasbı kabul edilir bir davranış değildir.  KUDÜS, Filistin’in başkenti, insanlığın ortak mirası, İslam âleminin de göz bebeğidir. Bu hakikati görmezlikten gelen Amerika Birleşik Devletleri başkanı Trump’ın kararını Erzincan Üniversitesi olarak şiddetle kınıyoruz, telin ediyoruz” dedi. Ardından konuşan Erzincan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi ve CHP Erzincan İl Gençlik Kolları Başkanı Elif İnci Utlu ise şu ifadelere yer verdi; “Gün birlik günüdür. Daha çok birbirimize bağlanma ve tutunma günüdür. Senelerdir işgal altında olan kadim kent Kudüs hakkında Amerika’nın işbirlikçisi lehine verdiği kararı tanımıyoruz. Bu karar ABD ile siyasi ve ekonomik ortağı İsrail’in Ortadoğu’da yıllardır sürdürdüğü politikanın gerçek yüzüdür. Bizler bu işbirliği resmi karşısında o topraklar üzerinde hakkı olan ve barışı tesis edecek özneyi oluşturan Filistin halkının yanındayız” dedi.
Ardından Konuşan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Keleş ise şu ifadelere yer verdi; “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir. Türkiye’nin, İnsanlığın silüeti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz. Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği “dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Diğer Haberler

Tapu ve Kadastro ‘dan “Corona virüs tedbiri”

Tapu ve Kadastro 24. Bölge Müdürü Hasan Dayıkaraca, yaptığı açıklamada Kovid-19’a yönelik çeşitli tedbirler alındığı …

ESNAFIN MORALİ BOZUK

Erzincan’da da ülke genelinde olduğu gibi insanların kalabalık şekilde bir araya geldiği, spor müsabakaları, konserler,  …