29 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ Uncategorized Buradasınız/ Erzincan Yeni Hayat Kanserle Mücadele Derneği’nden moral ve motivasyon yemeği

Erzincan Yeni Hayat Kanserle Mücadele Derneği’nden moral ve motivasyon yemeği

1-7 Nisan tarihleri arasında farkındalık yaratmak amacıyla Erzincan Yeni Hayat Kanserle Mücadele Derneği tarafından  Dünya Kanserliler günü dolayısıyla moral ve motivasyon yemeği düzenledi.1-7 Nisan tarihleri arasında farkındalık yaratmak amacıyla Erzincan Yeni Hayat Kanserle Mücadele Derneği tarafından  Dünya Kanserliler günü dolayısıyla moral ve motivasyon yemeği düzenledi.  Erzincan İl Özel İdaresi salonunda düzenlenen programa İl Sağlık Müdürü Dr. Mesut Turan, İl Müftüsü Yavuz Karabayır, Yeni Hayat Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Ayşe Akpunar, hasta ve hasta yakınları ile davetliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşını okunmasının ardından günün anlam ve önemine değinen bir konuşma yapan Yeni Hayat Kanserle Mücadele Dernek Başkanı Hülya Akpunar; “Kanser hastalığı son yıllarda artarak çağın hastalıkları arasın da yer alıyor. Kanserle mücadele günümüzde artık mümkün hale gelmiş ve kanser tedavi edilir hastalık olarak görülüyor. Bu durum sayısı her gün artan araştırmalar sonucu geliştirilen teknolojileri ve erken teşhisin önemini anlama sayesinde olmuştur. Kanser tanısı alan birey o güne kadar
Yaşamını sürdürmede ve sorunlarını çözmede kullandığı başa çıkma mekanizmalarının artık pek yeterli olmadığını fark eder. Bu nedenle duygusal, bilişsel ve fiziksel alanda güçsüzlük, korku, kaygı, çaresizlik ve dağılma gibi problemler yaşar. Aileye duygularını açıklayabilmek için olanaklar tanıyan tepkilerini anlayışla karşılayan güç günlerinde yalnız olmadıklarını hissettiren ve hastayı güvenilir ellerde olduğuna inandıran bir yaklaşımla bu gerçeğe daha kolay uyum sağlayabilir.
Doğu Anadolu bölgesinde kanser hasta ve yakınlarına hizmet eden tek dernek olan sivil toplum kuruluşumuz ilimizde kanser ile mücadele eden hastalarımızı tedavi sürecinde ve sonrasında günlük hayatın içerisinde yer alan etkinliklere katarak yaşama azimlerini artırmayı amaçlamakta. Bu yemeğimizin amacıda budur. Bu vesile ile herkesi kanser taramalarını yapmaya davet ediyoruz” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır’ın yaptığı dua sonrası kanser hastalarına yönelik düzenlenen yemek programına geçildi.

Diğer Haberler

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 99. Yıl Dönümü

Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 99. yıl dönümü …

Müftü Çetin, “2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası” Münasebetiyle Erzincan Valiliği’ni Ziyaret Etti

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, “2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası” münasebetiyle kendilerini ziyarete gelen Erzincan İl …