25 Temmuz Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan Ziraat Odasında Tamer Geyik güven tazeledi

Erzincan Ziraat Odasında Tamer Geyik güven tazeledi

Erzincan Ziraat Odası 23. Olağan Genel Kurulu Yapıldı. Mevcut Başkan Tamer Geyik ve Âdem Mutlu’nun yarıştığı genel kurulda 143 delegenin 80 oyunu alan mevcut başkan Tamer Geyik yeniden başkan seçildi.
Erzincan İl Müftülüğü konferans salonunda gerçekleştirilen Ziraat odası 23. Genel kurulunda Divan oluşumu sonrası gelir, gider tablosu ve 2019 yılı bütçesi okundu.
Erzincan Ziraat odası başkan adayı olan Âdem Mutlu ilk olarak konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Erzincan ilinde çok değerli bir mesleği icra eden ve her biri değerli kardeşlerim hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmalarına devam eden Erzincan Ziraat odası Başkan adayı Âdem Mutlu konuşmalarında; “Bugün burada gerçekleştirilen seçimimiz hayırlı olur. Ziraat odası Erzincan’da en fazla üyesi bulunan STK’lardan biri olmasına rağmen burada salonu boş görüyoruz. Bu ne demek çiftçimiz topraktan küsmüş, çözüm yeri olan ziraat odasından da ümidimizi kesmişiz. Bunu tekrar güçlü hale getirmek toprakla barışık olmak için üyelerimizle birlikte sağlayabiliriz.
Mutlu konuşmasının devamında; “Çözülmesi gereken çok problemlerimiz var, Bende sizler gibi bir çiftçiyim, öğretmenlik yaparken kendi irademle öğretmenliği bıraktım. Şimdi sizlerle birlikte uzun süredir bu mesleğin içerisindeyim. Tecrübeli bir ekibiz, projelerimizle Erzincan Çiftçisini daha iyi yerlere taşıyacağız, sorunları da çözüm yollarını da iyi biliyoruz” dedi.
Daha sonra konuşan mevcut başkan Tamer Geyik; “23’üncü genel kurulda yaptığı konuşmada başkanlık süreci boyunca yaptığı ve yapacağı projeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Geyik “Erzincan Ziraat Odasının 23. Olağan Kongresine hepiniz hoş geldiniz. 2015 yılında yapılan olağan kongrede şahsım ve yönetimime vermiş olduğunuz yetki çerçevesinde gerek yönetim gerekse personel ile birlikte çiftçilerimizi bütünleştirici, saygı, hoş görü ve mütevazı bir yönetim sergilediğimiz kanaatindeyim dedi.
Geyik, Geçen bu 4 yıl hizmetimiz süresince Erzincan’a, çiftçilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza elimizden geldiğince ve çiftçilerimizin desteği ile hizmet etme gayesi içerisinde olduk. Göreve geldiğimizde bizden önce görev yapan Oda Başkanlarımız ve yönetimlerinin Erzincan’a vermiş olduğu hizmetlerin üzerine bir şeyler ekleyebildiysek bir taşta biz koyabildiysek ne mutlu bizlere. Erzincan Ziraat Odası tüm çiftçilerimizin de bildiği gibi 40-50 metre kare bir alanda hizmet vermekte idi. Çiftçilerimizin desteği, yönetimimizin uyumlu çalışması ve personelimizin fedakâr çalışması neticesinde yeni hizmet binamızı çiftçilerimiz hizmetine sunmayı başardık. Yeni hizmet binamızda daha geniş ve ferah bir ortamda saygılı, hoşgörülü, mütevazı bir hizmet ile çiftçilerimize hizmet vermeye çalıştık.
Hizmet ettiğimiz 4 yıl içerisinde Kamu Kurum ve Kuruluşları, Belde Belediyeleri, Pancar Kooperatifi, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, tarım kredi Kooperatifleri, Sulama Birlikleri ve daha birçok kooperatif ve birlikler ile uyumlu bir şekilde çalışarak İlimize fayda sağlama gayesi içerisinde olduk. Hizmet süremiz boyunca “Ben olmadık, Biz olduk, çiftçimizin sesi olduk, Hep birlikte Erzincan oldu.” Odamıza çeşitli teknik personeller alarak Çiftçilerimize daha kaliteli bir hizmet vermeye çalıştık. Yeni hizmet binamızın zemin katı ve ikinci katını kiraya vererek odamıza aylık 10 Bin 500 TL gelir sağladık. İhalesi yeni yapılan Erzincan Ballı Barajının tüm yapılma aşamalarında Odamız olarak DSI ile birlikte işin tak ipçisi olarak her hani bir aksamaya sebebiyet vermeden bir an önce yapılarak çiftçilerimiz hizmetine sunulması için ne gerekiyorsa yapacağız.
Tekrar yönetimine aday olduğumuz Erzincan Ziraat Odasını yeni dönemde daha fazla geliştirmeyi, çiftçilerimize ne kadar fazla hizmet verebiliriz bunun çalışması ve gayreti içerisinde olacağız. Yeni dönemde görevi devir almamız ile birlikte Odamıza toprak ve yaprak tahlili için Laboratuvar kurmak için çalışmalarımıza hız vereceğiz. Bu sebeple çiftçilerimiz toprak tahlillerini Odamızda yaptırabilecek ve buna bağlı olarak gübre oranını daha düzgün bir şekilde ayarlayabilecektir. Ayrıca projemiz içerisinde olan Erzincan Bakliyat Birliği ve Erzincan yaş Sebze ve Meyve Birliğinin kurulması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yeni dönemde odamızın makine parkındaki eksiklerimizi biliyoruz. Bu eksiklerimizi de gidererek çiftçilerimize ne kadar fazla Ekipmanla hizmet veririz bunun gayreti içerisinde olacağız.
Tarım Reformu Genel Müdürlüğüne sunmuş olduğumuz yüzde 75 Hibeli Biçer döverimizi de Erzincanlı çiftçilerimizin hizmetine sunacağız. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile ortak sürdürdüğümüz 500 Başlık Yeni Düve Üretim Merkezi Projemizin temelleri atılmıştır. Odamızın yüzde 10 oranında hissesi bulunmaktadır. Bu Projeye Odamızdan bu güne kadar 95 Bin TL ödenmiştir. Projemiz 6. Ayın sonu itibari ile bitirilecektir. Tesisimizin tamamlanması ile birlikte üreticilerimizden 500 baş damızlık danalar alınarak faaliyetine başlayacaktır. Üreticilerimize Ziraat Bankasının düşük faizli Kredi imkânı ile gebe düvelerini alabileceklerdir. Bir önceki seçim vaadimiz olan Canlı Hayvan Pazarı Rehabilitasyonu, Yeni Bir Kesimhane Devletimizin ve Hükümetimizin desteği ve Erzincan Belediyemizin katkı ve desteği ile Erzincan İlimize kazandırılmıştır.
Dört yıl gibi bir kısa sürede çiftçilerimizin zararına olacak hiçbir işe onay vermedik, Sessiz kalmadık. Çiftçinin sesi olduk. Tarımsal sulama ile ilgili çiftçilerimizin yaşamış olduğu sıkıntılara çözüm ortağı olduk, Sulama Birlikleri ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettik. Ağırlıklı pompaj sulaması olan Akbulut Sulama Birliğinin İl Özel İdareye devir edilmesinde gerek Valilik gerekse kamu kurum ve kuruluşları ile beraber hem fikir olduk. Çiftçilerimizin Odamızdan Teknik Bilgi alabilmeleri için iki adet teknik personel ile başladığımız faaliyetimize yeni dönemde daha fazla geliştirerek bu konuda gerekli teknik personel tem i n ini sağlayacağız. Çiftçilerimizin ürünlerini ekmeden önce dekara atacağı gübre tespitinden başlayarak hasat sonuna kadar faydalanabileceği gerek tahlil gerekse tarımsal danışmanlık alanlarında faaliyetimizi sürdüreceğiz.
Hububat ürününün hasat döneminde biçerdöverler ile ilgili yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Bu konuda da Oda Yönetimimizin ortak aklı ile gerekli çözüm önerileri ile birlikte yaşanan bu sıkıntılara çözüm bulma gayreti içerisinde olacağız. Yüksek Biçim yapan ve Dane kaybına yol açan biçerdöverlere Tarımsal Yayım Danışmanları= marifeti ile bunların yakın takipçisi olacağız” dedi.
Erzincan İl Müftülüğü konferans salonunda gerçekleştirilen genel kurula CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, CHP Erzincan Belediye Başkan adayı İsmail Taş, MHP Erzincan İl Başkanı Salih Aksu, MHP Erzincan Belediye Başkan adayı Bekir Aksun, STK temsilcileri, Erzincan Ziraat odası delegeleri ile Ziraat odasına kayıtlı üyeler katıldı.
Konuşmaların ardından seçime geçildi. 142 delegenin oy kullandığı genel kurulda mevcut başkan Tamer Geyik 80 oy alarak yeniden başkan seçilirken diğer aday Âdem Mutlu 62 oy aldı. Tamer Geyik 4 yıl süre ile Erzincan Ziraat Odası Başkanlığını yürütecek

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …