2 Aralık Cumartesi , 2023
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan’da ihracatçı dış ticaret konusunda bilgilendirildi

Erzincan’da ihracatçı dış ticaret konusunda bilgilendirildi

Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanları tarafından Erzincan’da ihracatçılara yönelik olarak Doğu Anadolu dış ticaret bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Gerçekleşen toplantıya Vali Yardımcısı Yaşar Kemal Yılmaz, Erzincan Belediye Başkan Dasnışmanı Seyfullah Kaban, Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hayati Gürkan, ve Erzincan’daki ihracatçılarla davetliler katıldı.
Program ilk olarak Erzincan Vali Yardımcısı Yaşar Kemal Yılmaz’ın selamlama konuşması ile başladı. Vali Yardımcısı Yılmaz yapmış olduğu açıklamasında; “Öncelikle bu programı organize edenlere ilimiz adına teşekkür etmek istiyorum. Arkadaşlar buraya kadar zahmet edip geldiler.
Burada arkadaşlarında anlatacağı üzere dış ticararet ve ihracat dedikleri şey bizim çok üzerimizdedir. Sadece Sabancı’dır, Ferit Şahin’dir yada şudur budur diye sadece onlar yapar bizler çok uzaktayız gibi düşünmememiz gerekir. Normal ilimizde herhangi bir şekilde üretim ve ticaret yapan müteşebbislerinde rahat bir şekilde yapabilecekleri bir şeydir. Bunu nasıl rahat bir şekilde yapabileceklerini anlatan arkadaşlar izah edecekler. Bir diğer yönünden bakıldığında da Erzincan’ın İstanbul’a uzaklığı 1000 km’dir. Buradan Teblis’e 70 km’dir. Yani buradan İstanbul’a gitmektense Teblis’e gitmek daha kısa mesafedir. Teblis’e giderkende gümrük var, onun nasıl rahat bir şekilde aşılabileceği bu toplantıda anlatılacaktır. Yani bu şekilde bizim dış ticaretin, ihracatın ve bu tür ortamların çok uzak sadece televizyonlarda görülen meşhur işadamnlarının yapmış olduğu bir şey olmadığını, ilimizdeki insanlarında çok rahat bir şekilde yapabileceğini, her yerin kendine göre fırsatlarının olduğunu öğreneceğiz. Erzincan belki Anadolu coğrafyasına baktığımız zaman Avrupa’ya uzaktır ama İran’a, Gürcistan’a ve Rusya’ya da yakındır. Bu yakın Anadolu bölgeleri bir İstanbul’a bir İzmir’e rahat bir şekilde nasıl mal göderebileceğini ve buradan nasıl kazançlar elde edilebileceği katılımcılara anlatılacaktır. Çok faydalı bir program olabileceğine inanıyprum ve katılımları için işini bırakıp gelenlere ve programı anlatabilmek için Ankara’dan gelenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Vali Yardımcısı Yılmaz’ın konuşmasının ardından Ankara’dan Erzincan’a dış ticaret seminerini vermek üzere ihracatta sağlanan devlet yardımları konusunda ve yurt dışındaki fuar katılımlarını desteklenmesi konusunda Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Müdürlüğü Uzmanı İsmail Bozdemir katılımcılara seminer verdi.
Ardından iş dünyası için ticari bilgiye erişim konusunda Ekomoni Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzmanı Mustafa Yılmaz sunumunu yaptı. Son olarak ise İran ve Rusya pazarlarına ihraç imkanları konusunda katılımcılara sunum yapan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdrlüğü Dış Ticaret Uzmanı Oğuzhan Kökosmanlı ise konu hakkında bilgilendirme yaparak toplantı sona erdi.

Diğer Haberler

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …

Hacı Ali Akın Caddesinde Sıcak Asfalt Ve Tretuvar Çalışmaları Tamamlandı

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun’un talimatları doğrultusunda Erzincan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde …