Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan’da Kurulacak Olan Süt İşletmesi’nin Toplantısı Gerçekleşti

Erzincan’da Kurulacak Olan Süt İşletmesi’nin Toplantısı Gerçekleşti

Erzincan’da Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından uygulanan güdümlü proje desteği kapsamında Başöğretmen Salonu’nda Erzincan’da kurulması planlanan süt işleme fabrikası için toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda kurulacak olan süt işletmesi için yapılacak olan çalışmalar anlatıldı.
Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından uygulanan güdümlü proje desteği kapsamında Erzincan’da kurulması planlanan süt işleme fabrikası için toplantı yapıldı. Erzincan’da kurulacak olan süt işletmesi için toplantı düzenlendi.
Erzincan Üniversitesi Başöğretmen salonunda düzenlenen toplantıya Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Belediye Başkan Yardımcısı Halit Mutlu, Vali Yardımcıları, ilgili kurum müdürleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşması yapan KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen; Ajansımız Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinde kurulu. Bu sene güdümlü proje desteği ile illerimizin özellikle altyapı eksikliklerini gidermeye çalışıyoruz. Bu sene sıra Erzincan’da. Valimizin de önerisi ile bölgenin ihtiyaçlarına yönelik olarak bir süt işleme tesisinin kurulmasını gündeme aldık. Bununla ilgili bütün araştırmalarımızı yaptık. Burada bu araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşacağız. Sizlerden isteğimiz bu projede destek olabilecek görüş ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşmak. Bu proje il olarak uygun görülürse Kalkınma Bakanlığına sunulacak” dedi.
Ardından ise Erzincan Valisi Ali Arslantaş konuşmasında; “Bizim vatandaşlarımız ne yapıyorlar. 450 bin küçük baş, 90 bin büyükbaş hayvandan bahsediyoruz. Bu vatandaşlarımız ne yapıyor dedik. Bunlarında yine dışarıdan gelen işletmecilere sütlerini verdiklerini onlarında sütün bol olduğu bu bahar aylarında istedikleri fiyatlardan aldıkları ve hepsini de almadıklarını gördük. O zaman bu sütü burada işlememiz gerekiyor dedik ve bununla ilgili bir çalışma yaptık. Organize sanayi içerisinde 30 ton, 60 ton her ne ise belirli miktarda bir sütü işleyecek bir tesis kurarsak bunu da sadece Erzincan’ın içerisinden süt alma yükümlüğünü getirir ve bir işletmeciye verirsek vatandaşımızın ürettiği mahsülün elinde kalmasının önüne geçermiyiz. 60 ton sütümüz vardı ama bu 150-200 ton civarına doğru gidiyor. Sütü toplayan bir işletmemiz var onlarından bir takım kendi sıkıntıları var. Biz onlara bir miktar destek verdik. Bu birliği desteklemek değil de vatandaşı desteklemekti.
Şunu da yapabilirdik. Ekşisu da gazımız çıkıyor. Saatte 850 metreküp gazı 28 tonu sıvı hale geliyor 24 saatte. Bunu da işletebilirdik. Fakat bu yerden çıkan gazı bir kişinin alıp sıvılaştırıp piyasaya sürmesi ve bundan çalışanları ile birlikte bu bir kişinin mutlu olması sonucunu doğuracak bir hareket olurdu. Bunu yapınca köyde ineğini besleyen Ayşe teyzenin de ürettiği sütü satacağı bir tesisis olmasını ve bu tesisin dışarıya yayacağı mutluluğu bir formül olarak düşündük ve bugün bunu sizinle paylaşmak için bir araya geldik” dedi.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …