2 Aralık Cumartesi , 2023
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincan’da Yayla Sezonu Başladı

Erzincan’da Yayla Sezonu Başladı

Türker’in tarihte hayvanlara bağlı “konargöçer” yaşam kültürünün bir sonucu olarak ortaya çıkan yazın hayvanlarla dağların yüksek kesimlerindeki yaylalara, kışın da düşük rakımlı bölgelerdeki kışlaklara göç etme geleneği halen Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde olduğu gibi Erzincan’da da yaşatılıyor.
Yaz aylarında yaylalarda peynir üreticiliği yapan bazı üreticiler yaylalara çıktı bazıları ise yaylaya göç etmek için son hazırlıklarını yapıyor.
Geçmişte hayvanları ile yaylalara giden ve burada hayvanlardan ürettikleri yağ, peynir gibi ürünleri satan göçerler, günümüzde de yazın yaylalarda hayvanlarından elde ettikleri yağ, peynir gibi ürünleri şehir ve ilçe merkezlerinde satarak gelir sağlamayı sürdürüyor.
Bu geleneğin yaşatıldığı Erzincan’da da yazın koyunları ile yaylalara giden göçerler, yaz boyunca koyunların sütünden elde ettikleri tulum peynirini, satışa sunmadan önce koyun postundan yapılan tulumlar, plastik bidonlar ile vakumlu ambalajlara dolduruluyor.
Kent ve ilçe merkezlerindeki market ve pazarlardaki tezgahlarda yerini almaya başlayan, üretiminde kullanılan çiğ koyun sütü, doğal maya ve Kemah tuzundan tadını alan tulum peyniri, kendine has lezzetiyle vatandaşların beğenisini topluyor.
Yaklaşık 5 ay yaylalarda üretilecek olan tulum peyniri, 5 ay sonunda yurtiçi ve yurtdışı pazarına sunulacak.

Diğer Haberler

Erzincan MEM 2022 Yılı Okul Eğitimi Erasmus+ Programı Kapsamında Gerçekleştirilen Köln Hareketliliği Tamamlandı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan ve akredite olunan Okul Eğitimi proje hareketlilikleri …

Hacı Ali Akın Caddesinde Sıcak Asfalt Ve Tretuvar Çalışmaları Tamamlandı

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun’un talimatları doğrultusunda Erzincan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde …