29 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Erzincanlı Sanatçı Türkiye’yi Temsil Edecek

Erzincanlı Sanatçı Türkiye’yi Temsil Edecek

2-20 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan 18. Dünya Devlet Tiyatroları Festivali’ne Türkiye ev sahipliği yapacak. 8 ülkenin katılacağı festivale Türkiye’yi Erzincan’ın tiyatro dalındaki gururu Mahmut Salcan temsil edecek. Daha önceki yıllarda sayısız festivallerle Erzincanlıların gururu olan Salcan, Türkiye’de de bu dalda ilk sıralarda yer alıyor.
Dünya Devlet Tiyatroları Festivali’nin 18. bu yıl Türkiye’de düzenlenecek. Litvanya, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, İspanya, Romanya, Bosna Hersek ve Türkiye’nin katılacağı festival 2 Mayıs ile 20 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.
Trabzon bu yıl 18. Devlet Tiyatroları Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Gerçekleşecek olan festivale 8 ülke katılacak. Bu festivalde Türkiye’yi Tiyatro dalında İstanbul Devlet Tiyatroları, Geleneksel Türk Tiyayrosu dalında ise Erzincanlı sanatçı Mahmut Salcan temsil edecek.
Bundan önceki yıllarda Türkiye’nin her yerinde festivallere katılan Mahmut Salcan ayrıca Uluslar arası birçok festivalde de Erzincan’ı ve Türkiye’yi gururla temsil etti. Milli Kültür Karagöz’ü tanıtmak için yurtta gitmediği il kalmayan Mahmut Salcan Uluslar arası Dünya Devlet Tiyatroları festivali’nde de Erzincan’ın ve Türkiye’nin gururu olacak.
Gerçekleşecek olan festivalle ilgili konuşan Mahmut Salcan; “Milli Külktürümüz Karagöz’ü tanıtmak için Türkiye’nin tüm illerinde programlara ve festivallere katıldım. 2-20 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Uluslarası Dünya Dvlet Tiyatroları’nda ise ülkemizi ve Erzincan’ımızı en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağım. Bana bu konuda desteklerini esirgemeyen tüm dostlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
Mahmut Salcan Kimdir
1959 yılında Erzincan’da doğdu. 1979 yılında karagöz oynatmaya başlayan Mahmut Salcan, 1981 yılında Erzurum radyosunda ramazan iftar ve sahur programları için karagöz seslendirmeleriyle çalışmalarına devam etmiştir. 1987 – 1990 tarihlerinde TRT de yayınlanan gün başlıyor programlarında karagöz oyunları ile program yapan sanatçı, 1990 yılında Kültür Bakanlığı Halk kültürleri araştırma ve geliştirme bölumüne geleneksel Türk tiyatrosu Karagöz sanatcısı olarak kabul edilmiştir. Sanatçıya bu gösterisinde oğlu ve aynı zamanda öğrencisi olan Mehmet Melih Salcan ve yine öğrencilerinden biri olan Emine Gül Civelek eşlik ediyor.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …