23 Nisan 2022 ,Cumartesi
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Ev Sahipleri depozitoyu kiracının onayı olmadan kullanamayacak

Ev Sahipleri depozitoyu kiracının onayı olmadan kullanamayacak

Daha önceki dönemlerde kiralar ve depozitolar ev sahibine direkt elden verilirken bunun ardından 2012 yılı itibariyle bir yasal düzenlemeye gidildi. Yasalar kiracıları koruma altına alabilmek için çeşitli değişikliklere uğradı. Bu yasal düzenleme ile birlikte depozito kiracı için koruma altına alındı.
Yeni sistemle birlikte artık ev sahipleri depozitoyu kiracının onayı olmadan kullanamayacak. Kiracı bu parayı bankaya yatırarak koruma altına alacak. Kiracının evde kaldığı süre boyunca bankada kalacak olan depozitonun üzerine faiz eklenecek.
Sözleşmenin son ermesi ile birlikte iki tarafı karşılıklı rızası sonrasında paranın kiracıya geri verilmesi sağlanacak.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Emlak Sahibi Mehmet Elmalı, Normal şartlarda evi kiralayanlar parayı mülk sahibine elden verdiğini ancak Temmuz 2012’deki yasal düzenlemeyle depozito garanti altına alındığını, buna göre güvence olarak belirlenen depozito bedeli, kiracı, kiraya verenin onayı olmadan çekilmeyecek şekilde vadeli mevduat hesabına yatırılacağını söyledi.
Kira süresince elde edilecek faiz gelirinin depozitoya ekleneceğini, sözleşme bittikten sonra banka, iki tarafın rızasıyla bu parayı geri verileceğini söyleyen Mehmet Elmalı şu açıklamalarda bulundu; “Yasa kira artışından, evin hangi şartlarda tahliye edileceğine kadar birçok hüküm içeriyor. Ancak, pek çok konu bilinmiyor. Ev kiralanırken başta peşin ödenen depozito konusu bunların başında yer alıyor. Yasaya göre; depozito artık 3 aylık kira bedelini aşamıyor. Örneğin; 1500 liraya kiralanan daire için mülk sahibi en çok 4500 lira talep edebilir.
Yasaya göre; ev sahibi, kira kontratının süresi dolmadan kiracıyı evden çıkaramaz. Kontrat süresi bitimine bir ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, önceki kontrat kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat niteliğine dönüşür. Kiracı, kiraladığı evden yeteri kadar yararlanamazsa yani evin sorunları varsa kontrat süresinin dolmasını beklemeden haklı gerekçesini bildirerek evden çıkabilir.
Kiracıları koruyan diğer düzenleme erken tahliyelerle ilgili. Yasada erken tahliyede, taşınmazın bilirkişi tarafından belirlenecek kiraya verilebilme süresi kadar kira ödeme borcu öngörülüyor. Bu ne demek? Örneğin; evi kiralayalı 2 ay oldu, kontrat 1 yıllık. Bu durumda evin yeniden kiraya verileceği makul bir süre (2 ay gibi) belirleniyor. Böylece kalan 10 aylık kira bedeli yerine 2 aylık kirayı ödeyip evi tahliye etmek mümkün oluyor” dedi.

Diğer Haberler

Kaymakam Kaykaç, Mehmetçikle İftar Yaptı

Refahiye Kaymakamı Eyüp Kaykaç; Belediye Başkanı Çakmak Paçacı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, …

Emniyet Teşkilatı İftarda Buluştu

Türk Polis Teşkilatının 177’nci kuruluş yıl dönümünü ve Polis Haftası dolayısıyla iftar programı düzenlendi. Düzenlenen …