22 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ FETÖ çatı darbe davasının duruşması devam ediyor

FETÖ çatı darbe davasının duruşması devam ediyor

2. Ağır Ceza Mahkemesinde 31.07.2017 tarihinde başlayan 2017/57 Esasında görülen FETÖ çatı darbe davasının duruşması devam ediyor.
Dava da ki son durum hakkında konuşan Erzincan Baro Başkanı Av. Adem Aktürk bir basın toplantısı düzenleyerek duruşma süreci hakkında bilgilendirme yaptı. Erzincan Baro Başkanı Av. Adem Aktürk yaptığı basın açıklamasında; “15 Temmuz 2016 tarihinde milletimizin iradesi hiçe sayılarak Fetullahçı Terör Örgütü tarafından kanlı bir darbe girişiminde bulunulmuştur. Bu hain girişimin travmasını bizler millet olarak hala yaşamaktayız. Şehitlerimiz en değerli varlıklarını gözlerini kırpmadan, ülkemizin ve milletimizin geleceği için feda etmişlerse bize düşen görev; onların davasına sahip çıkmaktır. Bu gaye ile devletimizin ve milletimizin yanında yer alarak katılma talebinde bulunduğumuz, Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 2017/57 Esasında görülen FETÖ çatı darbe davasının duruşması 31.07.2017 tarihinde başladı. Katılma talebimiz; insan haklarını savunmak ve korumak, hukukun üstünlüğünü sağlamak amacıyla 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 76’ncı maddesinden kaynaklanmaktadır.
3. Ordu komutanlığı darbe girişimi ile ilgili görülen davanın ilk günkü duruşması saat 09.00’da başlayıp 22.20’de tamamlandı, bizzat duruşmaları takip ediyorum. Mahkememin planlamasına göre dava cuma akşamına kadar devam edecek, toplam 22 sanık var, 14 kişi tutuklu, 8 kişi ise tutuksuz yargılanıyor. Bu güne kadar 5 kişinin sorgusu segbis sureti ile olmak üzere toplam 14 kişinin sorgusu yapıldı. Geriye kalan 8 kişinin de bugün sorgusu tamamlanacak.
Çarşamba ve perşembe günleri ise tanık ifadeleri alınacak; cuma günü ise genel savunmalar, tutukluluk durumları ve katılma talepleri mahkemece değerlendirilecek. Sanıkların sevk maddelerindeki suçların mağdur tarafı açıkça millettir, milletimizi temsil eden organlardır.
Erzincan Barosu olarak biz devletimizin ve milletimizin yanındayız. Milletimizin ve devletimizin bekası; bizim için her şeyin önünde gelir. Darbe davalarının sonuna kadar takipçisi olacağız. Buradan vatandaşlara, yetkili mercilere çağrıda bulunuyoruz; gelin bu davaların takipçisi olun, müdahale talebinde bulunun. Suçu sabit olanların en ağır cezayı almaları için gerekeni yapacağız. Doğrudan milletin varlığını ortadan kaldırmaya bir teşebbüs varken nasıl bir ceza uygun olacak bunu da irdeleyeceğiz. Vatanımız için canını feda eden tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; Gazilerimize uzun ömürler diliyorum” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …