Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Fırıncılara “Temel Gıda Hijyen Eğitimi” Verildi

Fırıncılara “Temel Gıda Hijyen Eğitimi” Verildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında imzalanan protokol kapsamında, Erzincan’da faaliyet gösteren fırıncı esnafına “Temel Gıda Hijyen Eğitimi” düzenlendi.
Ekmek ve ekmek çeşitlerinin üretim, muhafaza, dağıtım ve satış aşamalarında uyulması gereken kurallar 01.04.2012 tarih ve 28163 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğü giren Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde yer almaktadır.
Tebliğ gereği ekmek üreten, dağıtımını yapan ve satan gıda işletmecilerinin çalıştırdıkları personele gıda hijyeni ve mevzuatla ilgili konularda eğitim aldırmalarını zorunlu hale getirmektedir.
Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Toplantı salonunda gerçekleşen programa Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Şahin, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Koordinatörü Necdet Çokhamur, Erzincan Fırıncılar Odası Cemalettin Coşkun ve Erzincan’da faaliyet gösteren fırıncı esnafı ve fırınlarda çalışan personel katıldı.
Erzincan Fırıncılar Odası Cemalettin Coşkun açılış konuşması yarak katılımcılara hoş geldiniz dedi.
Ardından konuşan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Koordinatörü Necdet Çokhamur; ” Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın koordineli olarak başlattığımız temel gıda hijyen eğitimi kurslarımızın Erzincan ilinde sizlerle beraber olma memnuniyeti ili hoş geldiniz diyorum. ’18 Ocak 2017 tarihinde Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapmış olduğu protokol çerçevesinde bugün burada eğitimi hijyeniyle beraber sizlerle konuşacağız. Ekmek üretiminde dağıtımında ve satışında yer alan sizlere bu temel gıda hijyen eğitimini değerli uzmanlarımız sizlere anlatacaklar.” açıklamasında bulundu.
Tarladan sofraya gelen aşamalarda tüm kademelerin bilinçlenmesi ve eğitilmesi için gayret gösterdiklerini ifade eden Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Şahin yaptığı açıklamada; ”Hepimiz bir camianın mensuplarıyız. Tarım tarladan sofraya bütün aşamaları bizim elimizden olan bir seydir. Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak özellikle tarladan sofraya gelen aşamalarda tüm kademelerin bilinçlenmesi ve eğitilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Gıdayı tüketiciye sunan sizler özelikle de Türkiye’de ekmek dediğimiz zaman en önemli yiyecek maddemiz olan ekmek üreten sizler bu eğitimleri daha dikkatli ve daha can kulağıyla dinlemenizi istiyoruz. Önemli olan yanlışları yapılmaması gerekenleri göstermek uyarmaktır. ” dedi.
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Koordinatörü Necdet Çokhamur ERT Habere yaptığı açıklamada; ”18 Ocak 2017 tarihinde Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapmış olduğu protokol gereği temel gıda hijyeni eğitimi Türkiye’de fırıncı arkadaşlarımıza bu eğitimi veriyoruz. Türkiye genelindeki programımızı yaptık Bugünde sıra Erzincan iline geldi. Erzincan ilinde de fırında çalışan arkadaşlarımız gelecekler Tarım İl Müdürümüzün ve hocalarımızın eğitim konusunda desteklerini de alacağız. Eğitimli fırıncıyla Türkiye yoluna emin adımlarla devam edecektir. Bunu bütün Türkiye’ye yaymayı ve devam etmeyi düşünüyoruz” dedi.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …