22 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Genç Çiftçi Projesine Yoğun İlgi

Genç Çiftçi Projesine Yoğun İlgi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Kırsal Kalkınmanın desteklenmesi kapsamında başlatılan Genç Çiftçi Hibe Projesine Tercanlı üreticiler yoğun ilgi gösterdi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genç çiftçi için alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması amacıyla kırsalda genç nüfusun istihdama katkı payını sağlamak ve gelir düzeyinin yükseltilmesi için genç çiftçiler için verilecek 30 bin TL’lik hibe kredi başvurularına Tercan ilçesinde yoğun ilgi oldu.
7 Nisan’da başlayıp 5 Mayıs 2017 tarihinde sona eren  başvurularda Tercan İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne yaklaşık 700 kişinin başvuruda bulunduğu öğrenildi. Hibe kredisi için başvuru yapan Tercanlı  genç çiftçilerin büyük bir bölümü ise bu krediyi hayvancılık üzerinden kullanmayı hedefliyor. Genç çiftçiler 30 bin lira hibe desteği için ön başvurularını elektronik ortamda yapıp, başvuru dosyaların İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine elden teslim ettiler. İlçe Müdürlüğü personeli kredi için çiftçilere proje hazırlama ve başvuru konusunda yardımcı olması da çiftçileri başvurularının hızlandırdı. Tercan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Emre Özelgül, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi ve kırsalda yaşayan genç nüfusun istihdamına katkı sağlanması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2016 yılında uygulamaya koyduğu Genç Çiftçi Hibe Projesine Tercan’da beklenenin üstünde başvuruda bulunulduğunu belirterek,”7 Nisan tarihinde başlayan başvurular 5 Mayıs 2017 tarihinde sona ermiştir. Bu tarihe kadar istenilen şartları taşıyan, herhangi bir sigortalı işte çalışmayan, öğrenci olmayan 18/40 yaş arası bütün girişimci genç çiftçilerin başvuruları incelenecek 2017 yılında Bakanlığımız büyükbaş sığır ve manda yetiştiriciliği, küçükbaş koyun ve keçi yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı yetiştiriciliği, ipekböceği yetiştiriciliği, kapama meyve bahçesi tesisi, bağ, çilek ve diğer üzümsü bitkilerden kurulu kapama bahçe tesisi, açıkta fide, fidan ve süs bitkisi üretimi, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, coğrafi işareti olan gıdaların üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi konularına destek verilecek” diye konuştu.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …