24 Aralık 2022 ,Cumartesi
Home Buradasınız/ EKONOMİ Buradasınız/ Geyik: Biz olmazsak ülke dışarıya bağlı kalır

Geyik: Biz olmazsak ülke dışarıya bağlı kalır

2017 yılı üretici destekleme primleri ve Süt işletme tesisleri yapımı ile ilgili olarak Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik yaptığı değerlendirme de Biz üretmezsek, çiftçi üretmezse ülke aç kalır. Bunu kıymetli yöneticilerimize, siyasetçilerimize söylemek istiyorum.
Erzincan Ziraat Odaları Başkanı Tamer Geyik 2017 yılı üretici destekleme oranları ile birlikte Erzincan’da projesi KUDAKA tarafından desteklenen süt işletme tesisi yapımı ile ilgili olarak önemli açıklamalar da bulundu.
Geyik yaptığı açıklamasında; “2017 yılı desteklemeleri Tarım Bakanlığı tarafından açıklandı. Desteklemede çok büyük artış yok sadece buzağılar da 200 tl bir artış oldu buda hayvancılık sektöründe. %20-, %30 gibi her şeyin maliyetinin arttığı bir ülkede üreticilerimize verilen daha doğrusu hiç verilmeyen bu desteği yeterli bulmuyoruz. Biz üretmezsek, çiftçi üretmezse ülke aç kalır. Bunu kıymetli yöneticilerimize, siyasetçilerimize söylemek istiyorum. Biz olmazsak ülke dışarıya bağlı kalır. Bir et sorununu çözemedik. Çünkü biz inekleri kesime gönderiyoruz. Ana olmazsa dana olmaz, bunun çok iyi bilinmesi lazım. Bu konuda gerekli ne destek lazımsa üreticimize verilmesi lazım. Üreticimiz pancarı ekiyor, pancar kotası verilecek dendi kota verilmedi %30 düşürülüyor. Üreticilerimizle bir nebze sanki biraz alay ediliyor. Biz üretiyoruz, biz ekonomiye katma değer sağlıyoruz. Lütfen üreticimize, çiftçimize sahip çıkılsın. Sağolsun Erzincan valimiz Sayın Ali Arslantaş tarafından KUDAKA güdümlü bir proje gündeme alındı. Biz bu projenin ortaklarından birisiyiz. Bizim derdimizle hasbihal olan, sorunlarımızı dinleyen, sorunlarımıza el atan Valimiz Ali Arslantaş’a teşekkür ediyorum. Erzincan’da üreticimizin yanındalar. İnşallah bundan sonrada yanında olurlar. İnşallah bu projemizde Erzincan’a üreticilerimize herkese hayırlı uğurlu olur. Süt İşleme tesisimiz inşallah Erzincan’da pazarlama sorununu çözecek. Erzincan’da süt fazlası var. Bu konuda şehrimiz çok büyük atılımlar yaptı. Gerek büyük çiftlikler olsun gerekse Damızlık Birliği olsun çalışmalarıyla hayvan sayısı bayağı bir yükseldi. Biz Ziraat Odası olarak bütün her konuda üreticilerimizin yanındayız. Odamızın kapısı her zaman açık. Bizler buradayız üreticilerimiz gelsin ziyaret etsin sorunlarını söylesin bizler elimizden geldiğince onların sorunlarına çare olmaya çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

Diğer Haberler

Vali Makas, Müze ve Yaşam Merkezi İnşaatlarında İncelemelerde Bulundu

Erzincan Valisi Mehmet Makas, ilk olarak Ordu Caddesi üzerinde yapımı devam eden Erzincan Müzesi inşaatında, …

Özel Öğrencilere Özel Kurs

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce ; “ÇOGEP Bir Yürek Bir Umut” projesi kapsamında Engelsiz Yaşam …