Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Görünmez Kahramanlar

Görünmez Kahramanlar

Önceki gün, hava muhalefeti nedeniyle Tunceli Pülümür ilçesi Kocatepe Köyü’nde düşen ve 12 vatan evladının şehit olduğu helikopter kazasının ardından, olayı haber alan Erzincan’daki AFAD, UMKE ve 112 sağlık ekipleri kısa süre içerisinde hazırlanarak olay yerine hareket etti.
Tunceli’nin Pülümür İlçesi’nde önceki gün yaşanan helikopter kazası sonrası bölgeye ulaşmak için Erzincan’dan yola çıkan AFAD, UMKE, ve 112 Sağlık Ekibi, fırtına ve soğuk havaya rağmen büyük bir çaba gösterdi. Tunceli’nin ardından bölgeye ilk ulaşan ekibin mücadelesi görülmeye değerdi.
Pülümür ilçesine yaklaşık, 35 kilometre uzaklıktaki Kocatepe Köyü’ne ulaşan ekipler, helikopterin 19 kilometre uzaklıktaki Sarıgöl Yaylası’nda düştüğünün bildirilmesi üzerine yolun kardan kapalı olması nedeniyle yaya olarak yola çıktı.
Helikopter Enkazına Ulaşan İlk Ekip
Erzincan AFAD personeli, köyde gerekli hazırlığı yaptıktan ve yetkililer ile irtibata geçtikten sonra, yayla yolunun açılmasını beklemeden, yaya olarak bölgeye ulaşmak için yola çıktı. Kar yağışı ve tipiye rağmen, uzun bir yürüyüşün ardından saatler sonra helikopter enkazına bir kilometre yaklaşan AFAD ekipleri, bölgeye daha önceden ulaşan askeri personelden bilgi aldı. Eksi 18 dereceye düşen soğukta dağın zirvesinde durmakta zorlanan AFAD görevlileri, hayatını kaybeden kazazedelerin helikopter enkazının altında sıkıştığı ve hepsinin şehit olduğu bilgisini aldı. Havanın kararması ve sis nedeniyle görüş mesafesinin on metreye düşmesi ile geri dönme kararı alan ekipler, kurtarma operasyonunun havanın düzelmesi yapılabileceği kararını aldılar. Erzincan UMKE ve 112 Sağlık ekibi ise kar nedeni ile kapalı olan Sarıgöl Yaylası yolunun açılması ile araçları ile enkazın bulunduğu alana yaklaşık 3 kilometre yaklaşabildi. Fırtına nedeniyle görüş mesafesinin düştüğü dağ yolunda, ilerlemekte zorlanan araçlar arama kurtarma ekipleri ile dönüş yolunda buluştu. Dağda saatlerce kalan AFAD ekipleri aşırı soğuk kar yağışı nedeniyle donma tehlikesi geçirdiklerini, bölgeye bir an önce ulaşmak için hazırlıksız yola çıkanlara üzerlerindeki kıyafetleri verdiklerini söylediler.
Fırtına Kurtarma Çalışmasını Engelledi
Havanın kararması ve fırtına nedeniyle kurtarma ekipleri, daha fazla can kaybının yaşanmaması için geri dönüşe geçti. Askeri helikopterde sis ve fırtına nedeniyle bölgeye ulaşamayınca, hava şartlarının düzelmesi beklendi. Kazanın olduğu zamandan saatler sonra enkaz alanına ulaşmak için Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden onlarca arama kurtarma ekibi, sağlık ekibi ve dağcı yola çıktı. Yaklaşık 20 haneli Kocatepe Köyü’nde yüzlerce insan kazazedelere ulaşmak için bir araya geldi. Köy içerisinde bulunan kahve kriz merkezi haline getirildi. AFAD, UMKE, 112 ekipleri bir süre bekledikten sonra havanın düzelmesi ile birlikte gece 01:00 sıralarında yeniden harekete geçti. 30 kişilik ekip enkaz alanına karadan hareket edecek, burada enkazın altındaki şehitlerin cenazeleri çıkartılacak, ardından bölgeye gelecek olan helikopterle taşınacaktı. Gece yarısı başlayan operasyon, sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. 2 bin 300 metre yükseklikteki enkaz alanına ulaşan ekipler, araçların gidebildiği son yere kadar gitti. Buradan malzemeleri kendi çabaları ile dağın zirvesine taşıdı. Saatler süren, kesme, açma işleminin ardından, şehitlerin cenazelerine ulaşıldı. Sabaha kadar süren çalışmanın ardından yakın bir noktaya iniş yapan helikopter, şehit cenazelerini alarak Elazığ’a götürdü.
Erzincan’dan kurtarma operasyonuna katılan isimleri bilinmeyen ancak gösterdikleri gayret ve çabalarıyla takdiri ve teşekkürü hak eden insanlar, yaşanan acı olayın ardından sessiz ve sedasız bir şekilde Erzincan’a döndü. Belki görevleri bu, arama kurtarma ve ilk müdahale.. Ancak, saatler süren mücadele, enkaza ulaşmak için verilen çile, donma tehlikesi geçirmeleri, göz ardı edilmemeli..

Diğer Haberler

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …

Prof. Dr. Erdem Yavuz TYB’ de Erzincan’ın Kurtuluşunu Anlattı

Prof. Dr. Erdem Yavuz Yazarlar Birliğinde Erzincan’ın kurtuluşunu anlattı Erzincan Ermeni olaylarının yoğunlaştığı bir yerdi …