28 Nisan 2022 ,Perşembe
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erzincan’ın Gururu Oldu

Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erzincan’ın Gururu Oldu

TUBİTAK 48.’si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında Türkiye 2’incisi olan Erzincan Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erzincan’ın gururu oldu. Erzincan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Yahya Tekin düzenlenen yarışma hakkında bilgiler vereek açıklamalarda bulundu ve öğrencileri tebrik etti.
Erzincan Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan TUBİTAK 48.’si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında Türkiye 2’incisi oldu. Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Yahya Tekin, Düzenlenen yarışma hakkında bilgiler verdi.
Tekin; “Lise öğrenimine devam eden öğrencilerin temel, sosyal ve uygulamalı bilim dallarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TUBİTAK tarafından 48.’si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında ülkemiz genelinde toplamda 13900 proje katılmıştır. Bu projelerin 470’i Erzincan’dan başvuru yapılmıştır. Daha sonra bu projeler 10 ilin yer aldığı Erzurum bölge sergisine içlerinden 100 tanesi seçilmiş, bu 100 proje içerisinde de yine 16 tanesi Erzincan’dan seçilmiştir. Bölge sergisinde ilimizden seçilen 16 projenin 2 tanesi 1.’lik , 2 tanesi 2.’lik ve 2 projemizde 3.’lük elde etmiştir. 1. Olan projelerimizden 1.’si… Mesleki Teknik Anadolu lisesine ait değerler eğitimi konu başlıklı projemiz ANKARADA 12 Mayıs tarihinde yapılan Türkiye finallerinde Türkiye 2.’si olarak seçilmiştir.
Vefa hayırseverliği öğretti bana isimli projemizi hazırlayan öğrencilerimiz İlayda Bağcık, Duygu Aslan’a ve danışman öğretmenimiz Ebru Nisa Karacaoğlun’a ve bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen, bizlere her zaman yol gösteren sayın valimize teşekkür ederiz. Projemizin amacı okulumuzu yaptıran hayırsever işadamımız Celal Toroman beyefendi’nin ziyaret edilerek hayırseverlere vefa, saygı ve hürmet gösterilmesi bu sayede gençliğimizin hayırseverliğe ve vefa değerine özendirmek ve bu değerlerin öğrencinin kişiliğine tam olarak yerleşmesini sağlamaktır. Ben tekrardan proje yapan öğrencilerimizi, okul yöneticilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dilerim.”
Proje hakkında bilgi veren Proje öğretmeni Ebru Nisa Karacaoğlu, Projeyi hazırlamada ki amaca değindi. Karacaoğlu; “TÜBİTAK Projelerinin amacı öğrencilerin hazırladığı veya öğrencilerin gündemlerindeki soru işaretlerine cevap bulmak. Öğrencilerimiz bir hayırseverin yaptığı okulda okuyorlar ama bir hayırsever tarafından yaptırıldığını bile 1 sene sonrasında fark etmiş olmalarından kaynaklı olarak yola çıkıldı. Burada ki amacımız, bir hayırseverin yaptırdığı okulda okuyoruz ama bunun reklam ve tanıtımını ne kadar yapıyoruz? Bunu yeni nesile örnek olarak dönüştürmek ve bundan yararlanmaktı.” dedi.
Projeyi hazırlayan öğrenci İlayda Balçık ise ; ““Biz bu okula 9. Sınıfta geldik. Adı çok ilgimi çekti neden bu kadar uzun diye. Okulumuzun bir hayırsever tarafından yaptırıldığını 2. Sınıfta fark ettik. Bunun görünürlülüğünü arttırmak amacıyla böyle bir proje yaptık.” dedi.
Projeyi hazırlayan öğrenci Duygu Aslan ise; “Biz Celal amcamızın kendi yaptırdığı okul içerisinde görünür kılınması için ben kimim köşeleri oluşturduk bu kapsamda, mektup yazma yarışmaları düzenledik, anketler yaptık, kendisini mutlu etmek için ziyarete gittik” dedi.

Diğer Haberler

Yaralı Halde Kaya Kartalı Bulundu

Erzincan’ın Tercan ilçesinde Tercan İlçe Jandarma Komutanlığı Yollarüstü Jandarma Karakol Komutanlığınca icra edilen devriye faaliyetinde …

Görsel Sanatlar Kulübünden Kapadokya Gezisi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Görsel Sanatlar Kulübü Kapadokya’ya gezi düzenledi. Kulüp üyesi öğrencileri tarafından 16.04.2022 …