24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” Anlatıldı

“Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” Anlatıldı

Erzincan İl Müftülüğü tarafından Müftülük Konferans Salonu’nda Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” temalı kutlama programı düzenlendi. Gerçekleşen programa vatandaşlardan ilgi yoğundu.
1989 yılından beri Türkiye’de her yıl kutlanan Kutlu Doğu Haftası bu yılda etkinliklerle kutlanıyor. Erzincan İl Müftülük Konferans Salonu’nda “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” temalı program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Ardından Kuran Tilaveti’nin okunmasıyla devam eden programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır, kurum müdürleri, müftülük personelleri ile vatandaşlar katıldı.
Programda açılış konuşması yapan Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır konuşmasında; “Aslında her yıl bizler Cumhuriyet Meydanı’nda Belediye Başkanımızın büyük desteğiyle Mehteran eşliğinde şanlı bir açılış yapardık. Ama gündemin hassasiyeti sebebiyle sizinde talimatınız gereği kendi aramızda hususi bir programla haftamızı açalım istedik. Bütün hizmet alanlarımızla birlikte inşallah bu haftamız Peygamber Efendimizi (s.a.v) sadece anlatmak değil, anlaşılması için inşallah gayret edeceğiz. Biz bu hususi toplantımızda sizlerin hususi talimat ve taleplerinize ihtiyacımız var. Özellikle bu yılki 1989’dan beri idrak edilen bu kutlu doğum haftaları her yıl ayrı bir tema ile Hz. Peygamber ve Güven konulu olduğu için ayrı bir hassasiyet önem arz ediyor. Çünkü darbelerle susturulan selalar, selalarla susturulan darbelere dönünce ve bu olumsuz hadiselerin sebebi de ne yazık ki bizim hizmet alanımızın içerisinden çıktığı için ayrıca çok dikkat edilmesi gereken ve bizim görevimizi icra ederken topluma güven veren, güvenilir önderler, örnekler olmamız hasebiyle kendimizi layık görmesek bile Allah’ımızın bize bu ümmete bu manada lider örnek ve önder olma ve manevi hizmeti vermiş olması hasebiyle güven kavramı artık bu yıldan sonra bizim kendi hizmet alanımızdan çok daha fazla önem arz ediyor. İnsanlara güven veren biz olmalıyız. Bu hadiseden sonra insanlarımız bize daha fazla ehemmiyet veriyor. Siz bize dinimizi en güzel şekilde, en güvenilir kaynaklardan öğretmek zorundasınız. Biz zaten sizin vazifenizi biliyoruz. Sizlerde onun idraki içerisindesiniz. Ama bizi başkalarına muhtaç etmeyin. Yanlış yerlere gitmemize engel olun. Bunlar bizlerin asıl vazifeleridir” dedi.
Ardından konuşan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ise; “Kutlu Doğum haftası Türkiye’de bilindiği üzere 1989 yılından beri kutlanıyor. İnanıyor ve biliyoruz ki bu kutlu doğum haftası ile birlikte ülkemizde çok güzel programlar oluyor. Bu programların çok büyük faydalarını da toplum olarak doya doya yaşıyoruz. Aslında bizim çözmemiz gereken güvendir. Bugün geldiğimiz noktada bunu özeleştiri olarak kendime de söylüyorum, bu kadar büyük bir camianın olduğu bir yerde ki Müslümanlığı ve Müminliği anlatıyoruz, doğruluğu ev dürüstlüğü anlatıyoruz ama ne pkk’yı bitirebiliyoruz, ne tikkoyu bitirebiliyoruz, ne hırsızı bitirebiliyoruz, ne yan kesiciyi bitirebiliyoruz, ne esrara alışanları bitirebiliyoruz ve maalesef geldiğimiz noktada gittikçe daha kötüye gidiyoruz. İnşallah bu kutlu doğum haftaları böyle reklamdan öte, görsellikten öte, israftan öte, bire bir insanların hanelerine girerek, nerede bir sıkıntılar yaşanıyor, her birimiz ve eğer bana da bir görev düşecekse bunu yapalım. Bu sene kaç tane eroin içen, esrar içen işte İslam’dan uzak aileyi ziyaret ederek bir sene sonra ne yaptık diyerek kendimize hesabını sormalıyız ve bu kutlu doğum haftalarının da bir bilançosu olmalıdır. Yoksa hep bildiğimiz şeyleri birbirimize anlata anlata, görselliklerle, ziyafetlerle bu tür programların bir anlamı olmayacağını düşünüyorum. Emrolduğu gibi dosdoğru ol yani şunu bile biz insanlarımıza öğretebilseydik, sadece doğru, dürüst ve yalan söylemeyen bir toplumu biz ortaya koyabilseydik inanın Türkiye Cumhuriyeti ve İslam Âlemi şu anda çok farklı bir yerde olacaktı. Ama başaramıyoruz, ne hikmettir ya kendi kafamızdan gönlümüze yâda söylediklerimizi gönlümüze indiremiyoruz. İşte biz bu gönlümüzü ikna edebilsek, nefsimizi bir ikna edebilsek belki o zaman anlattıklarımızda insanların beynine ve gönlüne işlemiş olacaktır. Bu haftanın hayırlara vesile olmasını diliyor hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.
Programda son olarak konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise; “Yüce Allah’ın Kuran’ı Kerim’de yüce bir ahlak üzerine olduğunu ifade ettiği, sevgi ve şefkat Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)’in Dünya’ya gelişinin kutlandığı bu anlamlı hafta bizde Diyanet İşleri Başkanlığımızın önderliğinde 1989 yılından bu yana ve 1994 yılından beri de düzenli olarak her gün artan bir coşku ile halkımızın yoğun teveccühü ile kutlanmaktadır. İnsanların en karanlık çağlarına bir güneş gibi doğup bütün dünyaya hak ve adaleti, hürriyet ve eşitliği, insan onuruna yakışan yaşama biçimini öğreterek insanlığı gönüllerine kazıyan Yüce Peygamberimizin Dünya’ya teşriflerinin yıldönümünde sizlerle birlikte olmanın manevi hazzı içerisindeyim. Peygamber Efendimizin doğumu beşeriyetin saadeti açısından insanlık tarihinin en önemli olayıdır. Hz. Peygamber’e olan sevgimizin pekiştirileceği, bu anlayış ve inançta birbirimize karşı olan kardeşlik duygularının kazanılacağı geceler ve günlerdir. Bu özel günlerde Peygamber Efendimize olan sevgi ve bağlılığımız kuvvet bulmakta ve ona olan yakınlığımız artmaktadır. Kutlu doğum programlarının toplumun bu ihtiyacını temin edilecek bir fırsat olarak düşünülmesi gerekmektedir. Kadını, erkeği, yaşlısı ve genci ile birçok insan salonları doldururken bu faydanın gözetilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu güzel haftada sizlerle birlikte olmaktan memnunum, katılım gösteren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Programda daha sonra Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’a gül hediye etti.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …