Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Karabuğday, Doğu Anadolu’da İlk Kez Erzincan’da Yetiştirildi

Karabuğday, Doğu Anadolu’da İlk Kez Erzincan’da Yetiştirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Ukrayna’dan getirilerek Erzincan’a yerleştirilen Ahıska Türklerinin mutfağının vazgeçilmezlerinden ve “Greçka” olarak adlandırılan karabuğday, Ahıskalıların damak tadına lezzet katacak. Üzümlü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlileri, bölgede hiç yetiştirilmeyen karabuğdayı üretmek için geçen yıl harekete geçti. Deneme amaçlı yapılan ilk ekimden başarılı sonuç alan görevliler, bu yıl da ilçedeki 3 farklı arazide toplam 10 dönüm alana karabuğday ekti. Hasadı önümüzdeki günlerde yapılacak ürünün gelecek yıllarda da üretiminin yaygınlaştırılması hedefleniyor.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dilek Özgül, yaptığı açıklamada, Ahıska Türklerinin damak tatlarından karabuğdayın çölyak hastalarının kullandığı glütensiz bir buğday türü olduğunu aktararak, şu bilgileri verdi: “Karabuğday, ekmek yapımı ve yemeklerde kullanılıyor. Bu ürün bize Ahıskalılar ile geldi. Karabuğday, Ahıskalı soydaşlarımızın Ukrayna’da daha önce yetiştirdiği ve mutfak kültürlerinde bol miktarda kullandıkları bir ürün.  Biz de geçen yıl Üzümlü’de deneme amaçlı yetiştirdik ve bu kadar kuvvetli verim elde edebileceğimizi düşünmemiştik. Bu ürünün ortalama verim miktarı bir dönümde 150 kilogram civarındayken biz bir dönümde 197 kilogram verim elde ettik. Bu yıl yaklaşık 10 dönüm alana ektiğimiz karabuğdayın hasadına yaklaşık 20 gün sonra başlanacak ve yüksek verim bekliyoruz.”
– Karabuğday, Doğu Anadolu’da ilk kez Erzincan’ da yetiştirildi.
Karabuğdayın Doğu Anadolu’da ilk kez Üzümlü’de yetiştirilmesine başlandığını anlatan Özgül, “Bundan sonra elde ettiğimiz tohumlar çiftçilerimizle paylaşılacak ve üretim alanları genişletilecek. Bu konuda çiftçilerimize gerekli üretim teknikleriyle ilgili eğitimler müdürlüğümüzce verilecek ve ziraat mühendislerimiz sürekli çiftçimizin yanında olacak.” diye konuştu.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …