27 Nisan 2022 ,Çarşamba
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Kavurucu Sıcağın Altında Tarlada Ekmek Mücadelesi Veriyorlar

Kavurucu Sıcağın Altında Tarlada Ekmek Mücadelesi Veriyorlar

Erzincan’da tarlalarda çalışan kadınlar zorlu şartlara ve kavurucu sıcaklara aldırmadan aile bütçesine katkı sağlıyor.
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları en çok kadın mevsimlik işçilerini zorladı. Herkesin tatile gittiği bu günlerde ekmek parası için kavurucu sıcağın altında saatlerce çalışan kadınlar, ekmeğini adeta taştan çıkarıyor. Kavurucu sıcakta günlük yevmiyesi için çalışan kadınlar, sıcaktan başörtüleri sayesinde korunuyor.
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı tarlalarda çapa yapan kadın işçilerin işlerini katbekat zorluyor.
Günün erken saatlerinden itibaren tarlaya gelen kadınlar, kavurucu sıcakta adeta arı gibi çalışarak aile bütçelerine katkı sağlıyor.
Sıcakta tarlada çalışmanın zor olduğunu belirten Tarım İşçisi Şerife Güzel; ”Sabah saat 6.30’da evden çıkıyoruz, 700’da tarlada iş başı yapıyoruz. İşimiz çok zor. Sıcak havalar bizi çok zorluyor. Akşamları saat 5.00’a kadar çalışıyoruz. Soğuk suyumuz olmuyor, sıcak su içiyoruz. Akşam eve gittiğimizde dinlenmemiz lazım çünkü tüm gün güneşin altında kalıyoruz.” dedi.
Aile Bütçesine katkı sağlamak zorunda olduğunu belirten Fatma Tuğ; ”İşçiyiz, tarlaya geliyoruz çalışmaya. Sabah erken saatlerinde geliyoruz akşam saatlerine kadar çalışıyoruz. Sıcak havalar bizi çok yoruyor. Mecburuz ekmek paramızı kazanmak zorundayız.” açıklamasında bulundu.
Kadın işçiler, işlerinin tüm zorluğuna rağmen türküler söyleyerek, birbirleriyle şakalaşarak işlerini mutlulukla yapmaya devam ediyor.

Diğer Haberler

Yaralı Halde Kaya Kartalı Bulundu

Erzincan’ın Tercan ilçesinde Tercan İlçe Jandarma Komutanlığı Yollarüstü Jandarma Karakol Komutanlığınca icra edilen devriye faaliyetinde …

Görsel Sanatlar Kulübünden Kapadokya Gezisi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Görsel Sanatlar Kulübü Kapadokya’ya gezi düzenledi. Kulüp üyesi öğrencileri tarafından 16.04.2022 …