Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Koruyucu Ailenin Önemi Anlatıldı

Koruyucu Ailenin Önemi Anlatıldı

Gönül elçileri projesi kapsamında Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğü tarafından koruyucu aile tanıtım programı
gerçekleştirildi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Konferasn Salonu’nda gerçekleşen programa koruyucu aileler tarafından ilgi yoğundu. Koruyuu aile ile ilgili tanıtım videosunun izllendiği program koruyucu aile konulu sunumla sona erdi.
Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğü tarafından gönül elçileri projesi kapsamında koruyucu aile tanıtım programı yapıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Konferasn Salonu’nda gerçekleşen programa Erzincan Valisi Ali Arslanatş’ın eşi Hatice Rahşan Arslantaş, 3. Ordu Komutanı İsmail Serdar Savaş’ın eşi Nesrin Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemaletin Başsoy’un eşi Gülnaz Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu’nun eşi Ayşe Çapoğlu , kurum müdürlerinin eşleri ile siyasi parti kadın kolları temsilcileri ile koruyucu aileler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak koruyucu aileyi anlatan tanıtım videosu izlendi. Ardından ise Aile Sosyal Politikalar Erzincan İl Müdürü Muammer Doğan Aile “İçindeki işler çok yönlü ele alma gereği ortaya çıkmıştır” diyerek açılış konuşması yaptı.
Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Muammer Doğan yaptığı konuşmasında; “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı toplumsal değişimler yaşanmaktadır.
Halen az gelişmiş bölgelere yoğun bir göç devam etmektedir. Ayrıca üretim ve kitle iletişim araçlarında meydana gelen değişimle birlikte aile yapısı kadın ve erkek arasında paylaşım ile ebe beyinlerin çocuklarıyla iletişimi geçmişten günümüze hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Meydana gelen değişimle toplumlar arası etkileşim artmış geleneksel ve geniş aile yerini, modern ve çekirdek aileye bırakmıştır. Aile içindeki işler çok yönlü ele alma gereği ortaya çıkmıştır. Hiç şüphesiz ki bu değişimden en çok etkilenen çocuklardır. Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocukların yeterli sevgi alabildikleri gereksinimlerini sürekli olarak karşıladığı sıcak aile ortamında yetiştirdiklerinde sağlıklı bireyler olarak topluma kazandırıldıkları bilimsel bir gerçektedir. Kuşkusuz anne ve babalar çocuklarının en iyi şekilde yetiştirebilmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabiliyor. Bazı aileler zihinsel, bedensel ya da psikolojik sorunlar veya ekonomik yetersizlikleri boşanma veya ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale geldiler. Böyle durumlarda çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle bütün dünyada korumaya muhtaç çocuklar için en uygun ve bilimsel tercih bakım şekli ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır. Koruyucu aile bakımını çocuğa sağladığı aile ortamı çocuğun psiko sosyal gelişimini sağlıklı geçirmesi açısından büyük önem taşımaktadır. İte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bizler bu çocuklarımıza güzel bir ortam sunmak ve onları geleceğe hazır iyi bir birey olarak yetiştirmekle mükellefiz. 2012 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan gönül elçileri projesi bu alandaki çalışmalara ivme katmış ve bugün itibariyle yaklaşık 5 bin üzerindeki çocuğumuz bir koruyucu ailenin yanında bakımını sürdürmektedir, hizmet almaktadır. İl Müdürlüğü olarak bu amaç doğrultusunda çalışmalarımız devam etmekte ve özellikle koruyucu aile modelimize diğer hizmetlerimizden çok daha fazla önem vermekteyiz” dedi.
Ardından konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın eşi Hatice Rahşan Arslantaş ise; “Aile toplumun temek taşıdır. İnsanlık aile ile başlar. Aile insanların doğup büyüdüğü ve yetişip geliştiği topluluktur. Bu toplumun büyük küçük fertlerinin olgunlaştığı bir hayat okuludur. Aile içerisindeki her fert birbirinin bilgi ve tecrübesinden faydalanır. Bu faydalanma bir ömür boyu devam eder. Eski ve köklü bir müessese olan aile değişik yer ve zamanlarda değişik görüşler kazanmasına rağmen daima var olmuştur. Aileden gaye neslin devamını sağlayan çocuktur. İnsanın öldükten sonra iyilikle anılması için topluma faydalı bir ilim veya faydalı bir eser yada hayırlı bir evlat bırakması gerekir. Aile ne kadar sağlam olursa toplumda o kadar güçlü temeller üzerine kurulmuş olur. En önemlisi ise aile hayatının düzenli olması çocukların şahsiyetli ve güzel karakterli olarak yetişmesini sağlamaktır. Bir milleti yıkmak isteyen iç ve dış tahribatlar ilk olarak o toplumda aileden başlarlar. Alkol, uyuşturucu, kumar ve fuhuşun en büyük yıkımı aile ve nesiller üzerinedir. Toplumun temeli aile, ailenin temeli ise sadakat, iffet, haya, karşılıklı sevgi ve anlayış gibi manevi değerlerdir. Ailenin zayıfladığı, zedelendiği ve vazifesini yapamadığı zamanlarda gayri meşru serbest münasebetler artmakta, beden ve ruh sağlığı bozuk bireyler toplumu işgal etmektedir. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ailenin, annenin ve çocuğun korunmasını vazife kılmıştır. Bu vazifeyi de Türkiye’de aile sosyal ve politikalar bakanlığı üstlenmiştir. Korunmaya ihtiyacı olan ana ve babasız, anne babası olan fakat bakım ve sorumluluklarını yerine getiremeyen çocuklarımız devlet korunmasında aile ve sosyal politikalar bakanlığı himayesindedir” dedi.
Konuşmacıların konuşmalarının ardından koruyucu aile konulu sunum gerçekleşti.

Diğer Haberler

Kaymakam Kaykaç, Mehmetçikle İftar Yaptı

Refahiye Kaymakamı Eyüp Kaykaç; Belediye Başkanı Çakmak Paçacı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, …

Emniyet Teşkilatı İftarda Buluştu

Türk Polis Teşkilatının 177’nci kuruluş yıl dönümünü ve Polis Haftası dolayısıyla iftar programı düzenlendi. Düzenlenen …