24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ KYK yurt başvuruları Ağustos’ta başlıyor

KYK yurt başvuruları Ağustos’ta başlıyor

Milyonlarca öğrenci üniversiteli olmak için gün sayarken Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu da yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını almaya hazırlanıyor. Ülke geneli ve KKTC’deki toplam 748 yurtla 600 binden fazla üniversiteli gence ev sahipliği yapan KYK, bu yılki yurt başvurularını Ağustos ayında alacak. Başvurular, e-devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-devlet’teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması gerekiyor.Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde yanlışlık olan öğrencilerin üniversitenin Öğrenci İşleri Bürolarıyla görüşmeleri gerekiyor.
Bilgilerinde hata olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. Öğrenim bilgileri mutlaka kontrol edilmeliÖğrencilerin başvuru sırasındaki kodlama hatalarını ortadan kaldırmayı amaçlayan KYK, bu yıl yeni bir uygulamayı daha hayata geçiriyor. Geçen yıl kısmi olarak uygulanan sistem bu yıl tam olarak hayata geçecek ve öğrencilerin okul bilgileri, YÖK’ün sistemi üzerinden alınacak.
Uygulama sayesinde öğrencilerin başvuru esnasında yanlış işaretleme yaparak mağdur olması engellenecek. KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için başvuru yapacak öğrencilerin, mağduriyet yaşamamaları için başvuru öncesinde e-devlet üzerinden öğrenim bilgilerini mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor. Yanlış ya da hatalı olan bilgilerin düzeltilmesinin öğrencinin sorumluluğunda olması dolayısıyla söz konusu öğrencilerin bilgilerini öğrenim görecekleri üniversitenin Öğrenci İşleri Bürolarından düzelttirmeleri gerekiyor. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapılamayacak. Başvurular e-devlet üzerinden alınacağı için e-devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları da gerekiyor. Öğrenciler yurtlara başvuru tarihi ve başvuruların sonuçlanmasıyla ilgili her tür bilgiye Kurumun resmi internet adresinden (yurtkur.gsb.gov.tr) ulaşabilecek.
KYK BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?
->KYK resmi web sitesine ” kyk.gov.tr” adresi girilir. “2017-2018 Öğrenim yılında yurt içinde yükseköğrenim programına girmeye ÖSYM veya ara sınıf öğrencilerin yurt başvurusu için tıklayınız” sekmesine tıklanır.
->Açılan sayfada “Başvuruda dikkat edilecek hususlar “yazısı dikkatlice okunduktan sonra sayfanın en altındaki başvuru şartlarını kabul ettiğinizi onaylamak için onay kutucuğunu işaretleyip “Başvuru ve Güncelleme” sekmesi tıklanır.
->Yeni sayfadaki başvuru sahibi kimlik bilgileri doğru olarak doldurulup resimdeki güvenlik kodu girilir.
->Açılan yeni sayfada sizden öğrenim bilgileriniz ve okul bilgileriniz istenir.
->Açılan yeni sayfada sizden ailenizle ilgili bilgiler istenmektedir. (ailede başka eğitim gören var mı, malvarlığı ,geliri vb.) sizden istenen bilgileri doğru olarak girmeniz yararınıza olacaktır. (verdiğiniz bilgilerin doğruluğu kesinlikle araştırılacaktır.)
->Sizden adres bilgileriniz ve e posta adresiniz istenmektedir.
->Son olarak tüm bilgilerinizin doğru olarak doldurduğunuzdan emin olduktan sonra kaydet sekmeni tıklayrak, 2018 KYK burs ve kredi başvuru işlemleriniz tamamlanmış olacaksınız.
KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?
->Ön lisans öğrencileri
->Lisans öğrencileri
->Açık Öğretim öğrencileri (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
->İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler
->Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmez)
->Vakıf Üniversitesi öğrencileri
->LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100’e giren öğrenciler (öncelikli olarak)
->Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler
->Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler
->İkinci öğretim de okuyan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.
KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSUNU KİMLER YAPAMAZLAR?
->Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
->Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
->Yabancı uyruklu öğrenciler,
->Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
->Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
->Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenci
->Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
->Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
->Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar.
Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …