Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Limon, sürücüleri araçlarının yaz bakımı konusunda uyardı

Limon, sürücüleri araçlarının yaz bakımı konusunda uyardı

Soğuk kış sezonunun sona erdiği ve baharın yüzünü gösterdiği şu günlerde, kış aylarından çıkan araçları bahar bakımı bekliyor. Esnaf ve Sanaatkar Odaları Birlik Başkanı ve Şoförler Odası Başkanı Bedir Limon araçların yaz bakımları hakkında vatandaşlara uyarılarda bulundu. Limon, kışın olduğu gibi yazında araçların bakıma ihtiyacı olduğunu belirterek konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Bedir Limon, aslında araçlara bakımın, mevsimlere göre değil, aracın ihtiyacına göre yapılmasının önemini vurguladı. Yazın hava şartlarının kış aylarına göre daha iyi olmasına rağmen yine de belli başlı bakımların yapılması gerektiğini aktaran Limon, bu bakımların kullanıcılar tarafından rahatlıkla yapılabilen işler olduğunu söyledi.
Limon yaptığı açıklamasında; “Eğer aracınızda kış lastikleri takılıysa ve iklim şartlarına bağlı olarak artık çetin kış koşullarının meydana gelmeyeceğini düşünüyorsanız kış lastiklerini dört mevsim lastiklerle değiştirmeniz gerekir. Kış lastiklerinin değiştirilmesi, aracınıza hem daha iyi bir performans hem de yakıt ekonomisi avantajı sağlayacaktır. Lastiklerle ilgili diğer bir önemli husus da şudur; eğer bir lastiğin ortalama ömrünün 50 bin kilometre olduğu kabul edilirse yaklaşık 25 bin kilometrede lastikler yer değiştirilerek dört lastiğinde aynı anda aşınması sağlanabilir. Eğer araç önden çekişli ise bu işlem ön lastikler arka lastiklerle yer değiştirilerek yapılabilir. Kış lastikleri ağır olduğu için ön takım, diferansiyele zarar verir, yakıt sarfiyatını artırır. Yazın düz tip lastikler kullanılmalı. Bunlar daha rahat gidişi sağlar. Fren balataları, farlar, sileceklerin bakımlarının tam olması gerekir yolda zahmet çekmemek için. Toz, hava ve polen filtreleri, aracın hava aldığı her yeri, radyatörleri kapladığı için yakıtı fazlalaştırır. Aracın hava almasını zorlaştırır. Bunların temiz olması aracı rahatlatır. Yaz bakımının çok masrafı yok. Maliyeti çok az. Filtreler ucuz. Hava filtreleri 15-30 lira arasında değişiyor. Polen ve yağ filtreleri de aynı. Servislerde yaz bakımı 300 lira, bildiğiniz bir ustada ise 150 liradır. Hava filtresi, 100-150 kilometrede 10 liralık yakıt farkı yapar. Yazın özellikle hava filtresine önem verilmesi gerekir. İnsan nasıl rahat nefes almadığında yürüyemiyorsa araçlarda rahat hava almadan gidemez. 10 liralık filtrenin değiştirilmemesi yarın daha maliyetli masraflar çıkarabilir.
Araçlara ufak masraflar yapılmadığı takdirde ileride daha pahalı masraflara yol açacağını dile getiren Limon, “Artık araçlar ucuz değil, böyle olunca bakımları da ucuz olmuyor. Bir motor yapmak 5 bin liradan başlıyor, ciddi rakamlara kadar çıkıyor. Onun için araçlara özenli bakmak şart.” ifadesinde bulundu.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …