Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Maliye Bakan Yardımcısı Yavilioğlu, Tercan’da Referandumu Anlattı

Maliye Bakan Yardımcısı Yavilioğlu, Tercan’da Referandumu Anlattı

Maliye Bakan yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Teşkilatının daveti üzerine geldiği Tercan’da Nisan ayında yapılacak olan referandum sürecinde izlenmesi gereken yol haritası hakkında açıklamalarda bulundu.
Beraberinde Bakanlık danışmanı Ahmet İmamoğlu ile birlikte Tercan Öğretmen evinde düzenlenen sabah kahvaltısına katıldı.Bakan yardımcısı Yavilioğlu katılımcılara referandum konusunda bilgilendirmede bulundu.Çok sayıda davetli ve partililerin katıldığı programda konuşan Bakan yardımcısı Yavilioğlu.Türkiye’nin çok zor bir süreçten geçtiğini belirterek,bu süreçte birlik ve beraberliğin önemli olduğunu söyledi.Yavilioğlu şunları söyledi.
“Ülkemiz güçlendikçe büyüdükçe düşmanlarımız daha çok Ülkemize saldıracaktır. Yeni referandum paketinin meclise gönderilmesi ile geleceğin yeni Türkiye’sinin temelleri atılmıştır. Tüm bu gelişmelerde düşmanlarımızı rahatsız etmiştir. Yeni anayasa hakkında olumsuz ve yalan bilgileri ile halkımızı yanlış bilgilendirmek isteyenlere karşı uyanık olmalıyız. Vatandaşımıza bu sureci ve yeni anayasa taslağını iyi anlatmalıyız. Yeni anayasa da başbakanlık olmayacak, halk direk kendini yönetecek Cumhurbaşkanını seçecek. Milletvekilleri ayrı seçilecek. Bu sistem şu anki belediye başkanlığı seçimleri gibi olacak” dedi.
Avrupa ve Dünya’daki değişik ülkelerden sistemleri karşılaştırarak Anayasa Değişikliği ile gelinecek noktanın önemini vurgulayan Yavilioğlu; yeni sistem ile birlikte koalisyonların önünün kapatılmış olacağını, Türkiye’nin istikrarı ve kalkınması için de bunun şart olduğunu söyledi.Kendi partisinin bu oylamayı, referandum olarak değil de bir halk oylaması olarak kabul ettiğini belirten Yavilioğlu, “Oylanacak sistem Cumhurbaşkanlığı Sistemi değil, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak kabul ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için var gücümüzle hep birlikte çalışmaya başlayacağız.Milletimiz, Cumhurbaşkanını ayrı, milletvekillerini ayrı seçecek bu sistemde milletvekilleri bakan olamayacak. Bakan olabilmesi için milletvekilliğinden istifa etmesi gerekecek. Bakanları, Cumhurbaşkanı dışarıdan atayabilecektir. Şuan ki sistemde Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanetten yargılanabilir. Diğer hiç bir suçtan yargılanamaz. Yeni anayasa Cumhurbaşkanının milletvekillerinin oylaması sonucunda yargılanmasının önünü açmaktadır. Bu sistem Türkiye’nin önünü açacak ve gelişen Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacaktır” diye konuştu.
Yavilioğlu,Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile geçmişe dönük elde edilen bütün değer ve kazanımların, bundan sonrasına devredilmesi için önemli olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti,”Ekonomik, sosyal, siyasal ve hukuksal gerekçeleri sizlerle paylaşacağız. Böyle bir dönemde biz neden Anayasa değişikliği dedik? Ne derdimiz vardı sorusu soruluyor. Devlet ve hükümet sistemini karıştırarak bu milletin önüne getiriyor muhalifler. 3 tane hükümet sistemi var. Parlamenter sistemi terk ettiğinizde antidemokratik bir sisteme geçiyor gibi bir hava oluşturuyorlar. Bunların her birinin referansı demokrasidir. Yarı Başkanlık da Başkanlık da. Muhalefetin bu algısı baştan sona yanlış. Bunların tamamı cumhuriyettir ve halkın isteğiyle oluşturulur. Onun için biz ne bir kişinin karakaşı kara gözü için çalışıyoruz ne bir kesim için ne azınlık bir yapı için çalışıyoruz ne de partimiz için çalışıyoruz. Biz Allah rızası için, devletin geleceği adına yapıyoruz. Bu sadece bizim ülkemizin geleceği de değil. Bizim ülkemize kaderiyle bağlanmış ülkeler var. Onların da gelecekleri için çok önemli. Dünya değişiyor, dünyada taşlar yerinden oynadı artık. Taşların oynamış olduğu bir döneme ya güçlü gireceğiz ya da geçmiş dönemlerde olduğu gibi gireceğiz.”şeklinde konuştu.
Düzenlenen kahvaltı programına Kaymakam Kürşat Karaca,Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Teşkilat Başkanı Levent Seven ve yönetim kurulu ile vatandaşlar katıldı.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …