24 Haziran Pazartesi , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Memur-Sen Başbağlarda Şehitleri Andı

Memur-Sen Başbağlarda Şehitleri Andı

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te teröristlerce katledilen 33 kişi, törenle anıldı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ‘Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Gümrük ve Ticaret Bakanı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, ‘in de katıldığı törenlere Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi ile birlikte Erzincan Memur-Sen İl Başkanı Nebi Gül , Gümüşhane Memur-Sen İl Başkanı Musa Uncu, Bayburt Memur-Sen İl Başkanı Fikret Özbey , Elazığ Memur-Sen İl Başkanı İbrahim Bahşi ile Birlik Haber-Sen Erzincan İl Temsilcisi Mustafa Sevilir, Eğitim Bir-Sen 2.No.lu Şube Başkanı Zafer Arli ile Eğitim Bir-Sen Gümüşhane Yönetim Kurulu Üyeleri Habip Tanış,Eyüp Zengin, Naci Şenel ile Eğitim Bir-Sen Erzincan Yönetim Kurulu üyesi Taner Bozdemir’de katıldı.
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi Erzincan’ın Başbağlar Köyü’nde terör örgütü PKK tarafından çoğu çocuk ve yaşlı olmak üzere, 33 masum insanın 24 yıl önce hunharca ve kalleşçe katledildiği Başbağlar Katliamının yıl dönümünde yapılan töerenlere katılarak bir basın açıklaması yaptı.
“24 yıldır vatan nöbeti tutan 33 Aziz Şehidimizi minnet ve şükranla anmak üzere 5 Temmuz’da (bugün) Başbağlar ‘dayız. Başbağlar katliamı hala aydınlatılamamış bir vicdani yara olarak durduğunu belirten Selvi, yaptığı açıklamada; 5 Temmuz 1993, Türkiye’nin yakın tarihinin karanlık ve kanlı günlerinden biridir. 24 yıl önce, Erzincan’ın Başbağlar Köyü’nde terör örgütü PKK tarafından çoğu çocuk ve yaşlı olmak üzere, 33 masum insan hunharca ve kalleşçe katledildi.
Akşam karanlığında köye gelen silahlı katil sürüsü, önce köyün dünya ile bağlantısını kesmiş, ardından cami cemaatini dışarı çıkarmış, her şeyden habersiz ve savunmasız masum köylüleri evlerinden alarak meydana toplamış; çocuk, kadın, yaşlı, bebek demeden 33 kişiyi kurşuna dizmiş, daha sonra köyü ateşe vererek 214 ev, okul ve camiyi yakmıştır.
Tunceli-Erzincan arasında sınırda, tarihi, kültürel derinliğiyle özel yeri olan Başbağlar Köyü bilerek seçilmiş, Türkiye’ye kanlı, kirli bir tuzak kurulmuştur. Bunun yanı sıra bu katliamı tertip edenlerin, üç gün önce gerçekleşen Madımak katliamının intikamının alındığı şeklinde bıraktığı not, iğrençliğin ve kışkırtıcılığın varabileceği son noktaydı.
Dışlayan, ötekileştiren bir dil ve tutumla yaşanan trajik acılardan ideolojik haklılık ve yarar elde etmek isteyenler, bu topraklara ait olmayan karanlık mihrakların amaçlarına hizmet etmektedir. Şu ya da bu kesime mal edilerek yapılan katliamların milletimizin bütünlüğünü parçalamak üzere kurgulanan öfke ve nefreti derinleştirme amacına hizmet ettiği açıktır. Kaybettiğimiz bütün canlar bizimdir. Hepsinin acısı yüreğimize kor bir ateş olup düşmüştür. O sızı onlarca yıl sonra bugün bile içimizi yakmaktadır.
Bizi var eden ortak iradeyi, ortak duygu, inanış, hayat ve hissiyatı bölmek isteyenler nezdinde teröre kurban verilenlerin kimliği asla önemli olmamıştır. Bu itibarla cinnet ve cinayet hâlinin katliam boyutuyla ölümü kışkırtmasından sevinen düşman odaklara inat, kardeşliğimizi pekiştirmeye, ülkemiz için dayanışmaya ve acılarımızı paylaşmaya devam edeceğiz.
Hukukun hakkıyla işlerlik kazanması için, Başbağlar katliamı başta olmak üzere, hiçbir olayın faili meçhul kalmamalıdır. Bu tür katliamların, suikastların ve provokatif eylemlerin üzerine kararlılıkla gidilmeli; karanlık odaların ve odakların perdeleri aralanmalı, failler ortaya çıkarılarak cezalandırılmalıdır ki, yüreklerimiz bir daha kan ağlamasın.
Değerlerini savunduğumuz, keder ve sevincinde bir olduğumuz insanımızın bir daha böyle acılar yaşamamasını, sosyal barışın kök salmasını, yaralı vicdanların tez zamanda teskin edilmesini diliyoruz.
Memur-Sen olarak, her yıl hüzünle andığımız bu katliamı, katliamın faillerini, ona sebep olan ideolojik tutumları kayıtsız şartsız kınıyor, lanetliyoruz. Kaybettiğimiz 33 can pahasına milletçe bu katliamın sebep ve sonuçlarından çıkardığımız derslerle bir daha böyle acılara yol açacak ortamlara imkân verilmemesini temenni ediyoruz. ” diye açıklamalarda bulundu.

Diğer Haberler

Tanoğlu’ndan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj …

ERZİNCAN’DA DEĞİŞİM ARZUSU VE İSTEĞİ KAPALI MEKÂNLARA SIĞMIYOR

Erzincan Bağımsız Belediye Başkan Adayı Yüksel Çakır,  seçim çalışmaları kapsamında Halit Paşa Mahallesinde mahalle sakinleri …