22 Mayıs Çarşamba , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Minik Öğrenciler çevre kirliliğine dikkat çektiler

Minik Öğrenciler çevre kirliliğine dikkat çektiler

5 Haziran “Dünya Çevre Günü” kapsamında etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Çevreye olan duyarlılığı artırmak amaçlı ilan edilen günün önemine dair çevre kirliliğine dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. ‘Dünya Çevre Günü’ etkinlikleri kapsamında Zeynep Mustafa Han İlkokulunda etkinlik düzenlendi.
Programa Erzincan Vali Yardımcısı Yaşar Kemal Yılmaz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Gökhan Aydemir, Milli Eğitim İl Müdürü Aziz Gün, İl Sağlık Müdür Dr. Mesut Turan, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda açılış konuşması yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Gökhan Aydemir; ”Dünyada gelişen sanayi ve artan nüfus yoğunluğuyla çevre sorunlarının arttığı ve ülkelerin sınırlarının aştığı görüldüğünden 1972 yılında İsveç’in Stockholm şehrinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı tarafından 5 Haziran günü Çevre günü olarak kararlaştırılmıştır. Dünya Çevre günü etkinlikleriyle İnsanların çevre sorunlarının farkında olmalarını ve çözüm konularında bilgilerini artırmak çevre bilinci kazandırmak üzerine düşen sorumlulukları hatırlanmak amaçlanmaktadır. Çevre hepimizin daha güzel bir dünya için el ele vermeliyiz. Yaşanabilir bir çevre ve marka şehir için içerisinde sağlıklı kimlikli olarak inşa etmeli ve dönüştürmeliyiz. Herkesin sağlıklı ve doğal bir çevrede yaşama hakkı vardır. Çevreyi korumanın en güzel yolu kirletmemektir. ” dedi.
Ardından konuşan Milli Erzincan Eğitim İl Müdürü Aziz Gün; ”Çevre insan ile birlikte diğer varlıkların birbirleriyle iletişim ve münasebet halinde oldukları bir sistemdir. Yaratılan her şeyde olduğu gibi dünyada da yaratılanların bir evveli, birde sonu vardır. Yani dünyada bize verilen nimetlerin hiç biri sonsuz değildir. Her birinin mutlaka bir sonu vardır. İşte az önce çevrenin tanımını yaptığımda çevrenin içerisinde bulunan bütün yaratıkların bir birleriyle olan münasebetlerini yani bu dengeyi bozmamak lazımdır. Bunun içindir ki özellikle Artan hızlı nüfus artışı sanayileşme ve göç olgusu nedeniyle çok daha fazla çevre sorunlarıyla karşı karşıya bulunuyoruz. Özellikle çevre meselesi sadece bir kuruma bir kuruluşa havale edilecek kadar basit bir mesele değildir. İşte bundan dolayıdır ki Milli Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığı 2006 yılında imzalamış p-oldukları bir protokol çerçevesinde beyaz bayrak yani okullarımızda okul içinde temizliğin hijyenin sağlanabilmesi ile ilgili olarak bir çalışma başlatılmış ve ilimizde şuanda 70 okulumuz beyaz bayrak almaya hak kazanmıştır. Sadece okullarımızın içerisinde ki temizlik ve hijyen değil bahçelerimiz sokaklarımız çarşılarımız ilimiz ülkemiz ve dünyamız bir bütün olarak bilinçli bir gençlik bilinçli bir nesil olarak temiz tutulması gerekliliğine inanıyor bununla birlikte yine aynı şekilde Sağlık Bakanlığıyla birlikte beslenme dostu okul öğrencilerimizin, gençlerimizin sağlıklı bir hayat yaşayabilmeleri için obeziteyle mücadele ve sağlıklı beslenmeleriyle ilgili Sağlık Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz çalışmalar devam etmektedir. ” açıklamasında bulundu. Ardından program, Zeynep Mustafa Han İlkokulu öğrencilerin çevre kirliliği konulu oyunları sergilendi.

Diğer Haberler

Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, Aramızdan Ayrılalı Aldtı Yıl Oldu

Erzincan’da uzun yıllar gazetecilik yapan Özsöz Gazetesi Kurucusu Kazım Erdem Özsoy,  altı yıl önce bugün …

Cumhur İttifakı Olarak Erzincan’da Belediyeyi Kazanacağız

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, 31 Mart Yerel Seçim sürecini değerlendirerek Erzincan’da Cumhur ittifakıyla …