25 Temmuz Perşembe , 2024
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Öğrencilere Diş Taraması Yapıldı

Öğrencilere Diş Taraması Yapıldı

Tercan Toplum Sağlığı Merkezi tarafından okullarda öğrencilere ağız ve diş sağlığı taraması yapılıyor.
Ağız ve diş sağlığı konusunda erken yaşlardan itibaren toplumsal bilincin artırılmasına katkı sağlamak ve ağız diş sağlığı açısından tedaviye ihtiyacı olan çocukları tespit edip sağlık kuruluşlarına yönlendirmek amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği işbirliği ile protokol imzalandı.
İmzalanan Okul Sağlığı Hizmetleri Protokolü doğrultusunda2016/2017 Eğitim Öğretim yılını kapsayacak şekilde ilçe genelinde6/14 yaş arasındaki okul çağı çocuklarının ağız diş sağlığı taramaları Tercan Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Muhammet Fırat Öztepe tarafından yapılıyor.
Çocukluk çağında ağız ve diş sağlığının önemli olduğunu belirten Dr.Muhammet Fırat Öztepe, “Dünya çapında önemli bir sağlık sorunu olan diş sağlığı ve diş çürükleri daha çok çocukluk çağında görülmektedir.
Çocukluk çağında düzenli diş hekimi kontrolünün yapılması gelecek nesillerin diş sağlığı açısından son derece önemlidir” dedi.
Ülkemizde çocuklar ve erişkinler ancak ağrı ve şikayetleri olduğu durumlarda diş hekimine başvurduklarını ifade eden Öztepel, “Çoğu zaman bu durum dişin kurtarılmasını veya oluşan hastalığın tedavisini zorlaştırmaktadır. Ayrıca küçük çocuklarda diş temizliği ve bakımının yeterli olmaması önemli sağlık problemlerine neden olabilmekte, oluşan dişeti iltihapları ve diş çürükleri nedeniyle vücudun direnci düşmekte ve çocukların büyüme ve gelişmesini olumsuz etkilemektedir” şeklinde konuştu.
Ağız ve diş sağlığı konusunda bireylerin yeterince bilinçli olmaması nedeniyle sorunun toplumsal bir sorun haline geldiğini vurgulayan Dr.Öztepe “Bundan dolayı Şubat ayından itibaren okulların bitiş tarihine kadar her ay 200 öğrenciye ağız diş sağlığı taraması ve eğitim programı verilecektir.Yapılacak eğitim programlarına çocukların yanı sıra velilerde katılabilirler.
Böylelikle ailelerinde bilinçlenmesini ve çocuklarını bu konuda eğitmesi sağlanacak şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

“Gözümüz Olun” Projesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni Düzenlendi

Erzincan’da huzur ve güven ortamının daha da arttırılması amacıyla Vali Hamza Aydoğdu başkanlığında, “Gözümüz Olun” …

Tanoğlu, Hukuki Süreç Başlattı

Erzincan’da faaliyet gösteren Ajans Erzincan isimli haber sitesinde yayınlanan haberlerle ilgili olarak Erzincan Ticaret ve …