28 Nisan 2022 ,Perşembe
Home Buradasınız/ GÜNCEL Buradasınız/ Öğrencilere Kene Eğitimi Verildi

Öğrencilere Kene Eğitimi Verildi

Tercan Toplum Sağlığı Merkezi(TSM) görevlileri tarafından öğrencilere kene eğitimi veriliyor.
Tercan Toplum Sağlığı Doktorları Muhammet Fırat Öztepe, Fatih Karakaş tarafından ilçe merkezi belde ve köy okullarında öğrencilere yönelik Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA),konusunda eğitim veriliyor.
Eğitimlere ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile öğretmenler katılıyor. Eğitimciler, Kırık Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)hastalığı ile kenenin bulunduğu yerler,kene virüslerinin yapıları,nasıl çoğaldıkları,ne kadar yaşayabildikleri,büyüklükleri,keneden korunma ile vücutta kene görüldüğünde ve sonrasında yapılması gerekenler Sağlık Bakanlığının kene ile hazırlamış olduğu CD’si ile öğrencilere gösterilerek kene konusunda öğrencilere bilgi verildi.Daha sonra öğrencilere kene ve keneden korunma yollarını içeren broşür dağıtıldı.Öğrencilerin yanı sıra öğretmenler ve okul idarecilerinin de takip ettiği eğitim çalışmalarında yaptıkları sunumla birlikte merak edilen konularda sorulan sorulara cevaplar da veriyor.İlçe Halk Sağlığı Müdürü Hasan Yolveren, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının ülkemiz açısından önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu bildirerek, aşısı ve etkin bir tedavisi olmaması nedeniyle hastalığın kontrolünde eğitim ve korunmanın önemli olduğunun altını çizdi. Yolveren,bu hastalık ile ilgili farkındalık yaratmak ve korunma önlemleri hakkında öğrencilere ve personele bilgi vermek amacıyla seminer düzenlendiğini söyledi.
Dr.Yolveren, keneler tarafından bulaştırılan ve çok ciddi sonuçları olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ile ilgili okullarda yapılan eğitim çalışmalarına devam edileceğini sözlerine ekledi.

Diğer Haberler

Yaralı Halde Kaya Kartalı Bulundu

Erzincan’ın Tercan ilçesinde Tercan İlçe Jandarma Komutanlığı Yollarüstü Jandarma Karakol Komutanlığınca icra edilen devriye faaliyetinde …

Görsel Sanatlar Kulübünden Kapadokya Gezisi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Görsel Sanatlar Kulübü Kapadokya’ya gezi düzenledi. Kulüp üyesi öğrencileri tarafından 16.04.2022 …